niedziela, 19 maja, 2024

Partnerstwo dla wspólnego rozwoju – podsumowanie projektu

Strona głównaBiznesPartnerstwo dla wspólnego rozwoju – podsumowanie projektu

Partnerstwo dla wspólnego rozwoju – podsumowanie projektu

- Advertisement -

Konferencja w Szybie Bończyk była podsumowaniem prac w ramach programu „Strategia rozwoju gospodarczego miast Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec w oparciu o posiadany potencjał terenów poprzemysłowych w odniesieniu do obszaru funkcjonalnego Aglomeracji Śląskiej”. Miasto Mysłowice jest liderem projektu, do współpracy którego zaprosiło miasto Jaworzno i Sosnowiec

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013 współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podczas trwających ponad dwanaście miesięcy prac, eksperci przeprowadzali szereg konsultacji i badań. W skutek czego powstała wspólna koncepcja budowania partnerstwa oraz zagospodarowania terenów poprzemysłowych w miejsca tętniące życiem.

Gościem honorowym konferencji była Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw, która pogratulowała zakończenia prac nad projektem i wyraziła nadzieję, że będzie kontynuowany.

Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec podpisując w kwietniu 2014 roku umowę partnerską, rozpoczęły starania o zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Wszystkie trzy miasta dysponują terenami, głównie po byłych kopalniach, o łącznej powierzchni 132 ha. Dzięki wspólnym planom, możliwa będzie identyfikacja konkretnych projektów rewitalizacyjnych, a wypracowane udogodnienia pozwolą na efektywny rozwój biznesu i sfery społeczno-kulturalnej o znaczeniu ponadlokalnym. W ramach projektu zostały wykonane badania geologiczne, ekspertyzy techniczne oraz prawne.

Prezydent Mysłowic podkreśla, że trzy miasta zaangażowane w projekcie łączy jeden cel. W dalszej części projektu nie jest wykluczone włączenie innych miast.

Prezydenci Jaworzna i Sosnowca zaznaczyli, że granice między miastami Aglomeracji Śląskiej są umowne. Wynika to przede wszystkim z dużej mobilności ludzi, którzy poszukują pracy na terenie województwa. Ułatwieniem w komunikacji i dojeździe do pracy ma być połączenie miast Drogowa Trasą Średnicową. Jak zakłada prezydent Sosnowca przyłączenie innych miast do DTŚki w znacznym stopniu ułatwi przemieszczanie się między miastami, to z kolei może prowadzi do zmniejszenia bezrobocia w regionie.

Opracowanie wspólnej strategii jest w 90 proc. dofinansowane ze środków unijnych. Wartość projektu to blisko 2,5 mln zł.

Dzięki badaniom opracowywanym w celu budowy strategii oraz konsultacjom wiadomo już jakie funkcje powinny spełnić tereny wyznaczone do rewitalizacji.

Prezydent Edward Lasok w swoim przemówieniu podkreślił ogromną rolę Elżbiety Bieńkowskiej, której słowa były inspiracją do zapoczątkowania projektu.

Elżbieta Bieńkowska mówiłam, iż możliwości są, natomiast często brakuje samorządom koncepcji i zaangażowania. Podkreśliła, że szczególnie w Aglomeracji Śląskiej ważne jest partnerstwo i podjęcie współpracy między miastami. W obszarach komunikacji, rewitalizacji terenów poprzemysłowych czy edukacji powinny być podejmowane wspólne działania.

Na postawie opracowanej strategii w Jaworznie koncepcją zagospodarowania zostanie objęte byłe składowisko odpadów po górniczych przy ul. Radwańskich o powierzchni 2,2 h.

Według wariantu I całość terenu ma zostać przeznaczona na cele usługowo-przemysłowe, dla jednej

większej, lub dwu mniejszych inwestycji. Planowane jest także częściowe zachowanie zieleni w południowej części terenu

Zgodnie z założeniami koncepcji, należy oczekiwać, że rewitalizowane obszary będą skupiały podstawowe funkcje nowych usług i nieuciążliwego przemysłu (nowych miejsc pracy), a także funkcji im towarzyszących (w tym przestrzeni dostępnych publicznie). Koncepcja zakłada umożliwienie nowego zagospodarowania terenów (skomunikowanie, uzbrojenie) oraz przywrócenie im witalności przez etapową realizację nowej zabudowy. W czerwcu br będa gotowe programy funkcjonalno-użytkowe

[vc_facebook type=”standard”]

- Advertisment -

Święto Rodziny 2024

Tegoroczne Święto Rodziny jak zwykle zorganizowało MCKiS, w parku na Podłężu. Świętowano w niedzielę 19 maja. Było to, co można nazwać „must have” jaworznickich...

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie, jakim jest "Noc w Teatrze" jest nowością, którą zainicjowało ATElier...

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów" otwarło się dla zwiedzających....