REKLAMA

Chcesz rozpocząć własny biznes? Zanim rozkręcisz go na dobre, musisz pamiętać o kwestiach formalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musisz prowadzić księgowość. Dowiedz się, jak to robić samodzielnie.

Dokonywanie rozliczeń i składanie deklaracji to dla wielu początkujących przedsiębiorców „czarna magia”. Koniecznością jest zdobycie choćby podstawowej wiedzy z zakresu podatków praz prawa podatkowego, by móc poprawnie prowadzić księgę przychodów i rozchodów, kartę podatkową czy rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie nie trzeba już prowadzić wszelkich obliczeń ręcznie i korzystać z papierowych druków.

  • Program do fakturowania i prowadzenia księgowości

Jeśli chcesz poradzić sobie z księgowością samodzielnie, możesz skorzystać z dostępnego na rynku oprogramowania do fakturowania. Dzięki niemu możesz łatwo wystawiać faktury – wystarczy tylko kilka kliknięć, by wygenerować dokument. Funkcjonalność programu obejmuje również możliwość dodawania kosztów uzyskania przychodu, tworzenie baz klientów czy drukowanie księgi przychodów i rozchodów.

  • System księgowości online

Większe możliwości daje ci system księgowości online. To nic innego jak program do fakturowania, jednak ze znacznie szerszym spektrum funkcjonalności. Ponadto różnica między standardowym oprogramowaniem polega na tym, że system księgowości działa „w chmurze”. Do firmowych dokumentów masz więc dostęp z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia – nie trzeba bowiem instalować oprogramowania na konkretnym sprzęcie.

System księgowości online, poza możliwością wystawiania dokumentów przychodowych i kosztowych, daje możliwość generowania deklaracji podatkowych składanych do urzędu skarbowego. Ponadto przypomina o zbliżających się terminach płatności, wskazuje na zapłacone / niezapłacone faktury, itp.

A może jednak biuro rachunkowe?

Samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe przy wsparciu odpowiedniego oprogramowania. Nigdy jednak nie zastąpi to współpracy z biurem rachunkowym. Indywidualny księgowy wykona pracę związaną z księgowaniem dokumentów, przeprowadzi optymalizację podatkową oraz zawsze służy fachowym doradztwem. Czy więc na pewno chcesz samodzielnie zająć się księgowością?

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki