sobota, 18 maja, 2024

74-letnia kobieta potrącona na pasach w Byczynie

Strona głównaNews74-letnia kobieta potrącona na pasach w Byczynie

74-letnia kobieta potrącona na pasach w Byczynie

- Advertisement -

74-letnia mieszkanka naszego miasta, przechodząc przez drogę na pasach, została potrącona przez 22-letniego kierowcę, który jechał dostawczym samochodem marki citroen.

Kobieta została przewieziona do jaworznickiego szpitala, jej stan jest ciężki. Do potrącenia doszło w poniedziałek o 11:30 przy ulicy Krakowskiej w Byczynie.

Kobieta weszła na pasy w momencie, gdy nadjeżdżający samochód zatrzymał się, aby ja przepuścić. Niestety, nie zatrzymał się przed przejściem nadjeżdżający samochód marki citroen. Z impetem uderzył w przechodzącą na pasach kobietę. Jak się okazało, 22-letni kierowca był trzeźwy. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi jaworznicka policja.

34 KOMENTARZE

    • Jeśli pieszy stoi przy pasach, rozgląda się i ewidentnie czeka na przejście, to TAK-trzeba go przepuścić. Ale zdarzają się też tacy, którzy stoją przed pasami, nie rozglądając się, tylko patrząc w obłoki, co nie zalicza tego do chęci przejścia, więc można spokojnie przejechać. Kolejna najgorsza grupa pieszych, to ci, którzy myślą, że są nieśmiertelni i, że każde auto się przed nimi zatrzyma-a co gdyby był to kilkunasto tonowy TIR?

      • No to przykład z ul. Mickiewicza. Tam na pewnym odcinku obowiązuje strefa zamieszkania i twardo stoi znak D-40. Pieszy może sobie w tej strefie chodzić cała szerokością bruku, zatrzymać się, zawiązać buta, stanąć zamyślony na dłuższą chwilę i… kierowcy mogą mu skoczyć. On ma tam bezwzględne pierwszeństwo. A jak to wygląda w praktyce? Ludzie rozglądają się nerwowo i szybko spieprzają przed zasuwającym po ich „oazie” PANEM w samochodzie. Niestety większość pieszych nie ma pojęcia o tym, że to ich teren a autka mogą najwyżej grzecznie i cierpliwie czekać aż zejdziemy im z drogi. Proponuję Redakcji zrobienie krótkiego materiału o tym miejscu z komentarzem Rafała Kaptura.

        • Esjot, jednak w miejscu wypadku nie ma takiego znaku, więc obowiązują tam ogólne zasady. Gdzieśktoścos mówił o zmianach, o pierwszenstwie pieszego, i można się spodziewać że zdarza się że wypadki zdarzają się bo pieszy myślał że zmieniły się przepisy i on miał pierwszeństwo. Jeśli chodzi o Mickiewicza: może wiązanie buta na jezdni, by pokazać swój przywilej, to już złośliwość. Ale rzeczywiscie, w strefie ruchu i zamieszkania, to kierowcy powinni uważać na pieszych a nie piesi na auta.

    • Aaaaalllle…. panie Macku, ja rozróżniam pojęcia być na przejściu i przy przejściu. Wg mnie sformułowanie „na przejsciu” oznacza, że pieszy jest już na pasach i wtedy oczywiście jest święty . „Przy przejściu” jeśli na przejście nie wszedł, i kierowca nie musi się zatrzymać. Czy dobrze to rozumiem?

    • Eliza Żaryn Oczywiście to można i należałoby rozróżnić. Tutaj pomocnym byłoby zdefiniowanie tego czym jest przejście dla pieszych. Niestety istniejąca definicja nie jest jednoznaczna i przyznam że na pierwszy rzut oka wygląda na to iż Pani rozumowanie o stojącym PRZY przejściu pieszym wydaje się słuszne. Oto i ona: „powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, OZNACZONA ODPOWIEDNIMI ZNAKAMI DROGOWYMI.” Pionowy znak drogowy D-6 jest umieszczany w pewnej odległości od poziomego P-10 (zwyczajowej zebry i obydwa oznaczają przejście dla pieszych). Oprócz tego przejście jest sygnalizowane znakiem pionowym A-16 umieszczonym w pewnej odległości (zależnej od rodzaju drogi) od przejścia. Znak ten ostrzega kierowcę o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, co obliguje go do zachowania w tym miejscu szczególnej ostrożności(!!). Kolejny znak (czyli D-6) informuje kierowcę o tym i od tego momentu zaczyna się przejście dla pieszych i OD TEGO ZNAKU, W KAŻDYM MOMENCIE, NA CAŁEJ POWIERZCHNI PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH, MOŻE SIĘ ZNALEŹĆ PIESZY, KTÓRY MA PIERWSZEŃSTWO PRZED NADJEŻDŻAJĄCYM POJAZDEM. Stojący PRZY PRZEJŚCIU pieszy, na zdrowy rozsądek będzie NA PRZEJŚCIU szybciej, niż pojazd oddalony o 15-20 metrów od tego przejścia. A kierowca takiego pojazdu jest w tym wypadku zobowiązany ustąpić mu pierwszeństwa. Tym bardziej że wcześniej znak A-16 zobowiązał go do zachowania szczególnej ostrożności. Dla mnie wniosek jest jasny. Ja nikomu krzywdy zrobić nie chcę. Oczywiście jako pieszy też mam świadomość tego że mam przy przechodzeniu przez jezdnię pewne obowiązki prawne i nie wolno mi wtargnąć pod nadjeżdżający pojazd (nawet mimo tego iż byłbym szybciej na pasach od niego) oraz obowiązują mnie i kierowcę prawa fizyki, nad którymi żaden prawny przepis władzy nie ma. Do czego zmierzam w tym przydługawym wywodzie? Do tego że prawo jest kulawe i niezdecydowane, prawa fizyki nieubłagane, a jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zachowanie zdrowego rozsądku, co mimo różnej interpretacji zapisów naszego „prawa” jest chyba naszą wspólną cechą Pani Elizo 😉

- Advertisment -

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne prace remontowe. W związku z tym nastąpi zmiana organizacji...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i młodzieży. Jest to dla nich okazja popracować na rozwojem...