niedziela, 5 maja, 2024

Gala „Złotego Pióra” 2016

Strona głównaNewsGala „Złotego Pióra” 2016

Gala „Złotego Pióra” 2016

- Advertisement -

Wymyślano kiedyś Sienkiewiczowi, że jego wiersz ma rymy od siedmiu boleści, cóż nawet najlepszym noga się powinie. A co z literacką kondycją młodych pisarzy i poetów?. Sprawdzaliśmy na gali XX jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.

Organizatorem konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna i Wydział Edukacji, Kultury i Sportu. Na rozdanie nagród zaproszono do Biblioteki na 17 czerwca. Widownia wypełniła się po brzegi, wśród zacnych gości laureaci, ich rodzice i wychowawcy.

Konkurs w ciągu 20 lat zdobył w świecie młodych pisarzy i poetów ugruntowaną pozycję. Nie działo się to z pewnością bez powodu, uzasadnia juror Barbara Chuderska.

Na konkurs wpłynęły 323 prace w tym wiersze i opowiadania. Uczniowie szkół podstawowych złożyli 124 prace, gimnazjaliści – 135 prac, ze szkół ponadgimnazjalnych wpłynęły 64 prace.

W szranki stanęli młodzi autorzy z całej niemalże Polski, nagrodzono – obok jaworznian, prace z m.in. Żywca, Bydgoszczy, Ełku, Katowic, Włocławka.

Język młodych adeptów pisania jest różnorodny, a pomysły i koncepty oryginalne. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Cichy miało więc trudne zadanie wyłonienia spośród tylu interesujących prac tych najlepszych.

W każdej z sześciu kategorii nagrodzono Kałamarzem za wyróżnienie, Brązowym Piórem za miejsce trzecie, Srebrnym Piórem za miejsce drugie i za miejsce pierwsze Złotym Piórem. W kategorii Proza, szkoły podstawowe, najwyżej oceniono pracę jaworznianina Dawida Banasika ze SP nr 22. Powody dla których powinien wygrać konkurs wydawały się oczywiste, uzasadniał je przed ogłoszeniem wyników, i wygrał.

ZlotePioro2

Powiodło się również Julii Kisiel z Korsz na Mazurach. Zdobyła w kategorii poezja, gimnazja Srebrne Pióro.

Nagrodzonym gratulujemy. Gdyby pokonanym przeszła chwilowo chętka na pisanie podaję mało znaną improwizację Mickiewicza „gdy natchnienie pierzcha wieszcze, grzechem jest wierszować jeszcze”. Dodam, że po tej improwizacji pisał, pisał i pisał, z dużym powodzeniem. Głowa do góry, Nobel czeka.

Jury w składzie:

Stanisława Małgorzata Cichy – przewodnicząca Jury

Barbara Chuderska – członek Jury

Urszula Kałuża-Byrczek – członek Jury

Celina Waśko – członek Jury

Alicja Zdziechiewicz – członek Jury

Sekretarz Jury – Monika Rejdych

Doceniło następujących jaworznian:

Proza

Szkoły Podstawowe

Złote Pióro – Dawid Banasik SP. nr 22

Srebrne Pióro – Martyna Bednarz SP. nr 18

Kałamarz – Julia Doroz, SP nr 18

Poezja

Szkoły Podstawowe

Srebrne Pióro – Ludwik Michalski SP nr 5

- Advertisment -

Oczywista Nieoczywistość – Wielka Góra

Z perspektywy człowieka dorosłego wszystko to co niegdyś wydawało się duże czy niemal olbrzymie, dziś zdaje się być zaskakująco małe. Zupełnie jakby otaczająca nas...

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13 okręgów zostanie wybranych 53 europosłów. Kto kandyduje do PE...

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach, do którego nie łatwo jest dotrzeć. Znajdują się tutaj...