niedziela, 19 maja, 2024

Co wpływa na kursy walut?

Co wpływa na kursy walut?

- Advertisement -

Na kursy walut wpływ mają czynniki tak makroekonomiczne, jak i mikroekonomiczne.

Na kursy walut, czyli ceny danej waluty wyrażone w innej walucie (czyli relację wymienną jednej waluty na inną) wpływ mają czynniki tak makroekonomiczne, jak i mikroekonomiczne. Waluty krajowe są przedmiotem transakcji na walutowym rynku. Ich podaż i popyt są określane głównie przez: bilans płatniczy (czyli np. poziom krajowych obrotów w stosunkach dwustronnych, poziom wymiany usług, turystykę oraz przepływy technologii) i politykę walutową, która jest prowadzona przez rządy.

Jak zmieniają się kursy?

Kursy dzielą się na płynne i sztywne. Kursy płynne kształtuje w pełni mechanizm rynkowy, z kolei kursy sztywne wyznaczane są przez państwo. Pojawiły się także kursy mieszane, w których kursy po części ustalane są rynkowo, jednak zalicza się je do kursów sztywnych.

Podział ten istotny jest z tego względu, iż kursy sztywne podlegać mogą dewaluacji i rewaluacji. Dewaluacja oznacza skokowe, administracyjne zmniejszenie międzynarodowej wartości waluty, natomiast rewaluacja – podobne zwiększenie międzynarodowej wartości waluty. W przypadku kursów płynów mówić należy o deprecjacji, czyli spadku wartości, oraz aprecjacji, oznaczającej jej wzrost.

Przykładem takich zmian jest uznawany wcześniej za walutę stabilną (bo o usztywnionym kursie) frank szwajcarski. Uwolniony w 2015 roku przez Szwajcarski Bank Narodowy kurs poszybował w górę, wpływając na znaczny wzrost międzynarodowej wartości waluty oraz problemy zadłużonych kredytami walutowymi.

Czynniki ekonomiczne, polityczne i psychologiczne

Jednak na aktualne kursy walut wpływ ma zdecydowanie więcej czynników. Można je podzielić na ekonomiczne, polityczne i psychologiczne.

Do czynników ekonomicznych zaliczyć można przede wszystkim: stan gospodarki państwa oraz jego partnerów gospodarczych, prowadzoną przez państwo politykę walutową, poziom reglamentacji waluty, a także podaż i popyt na obce waluty na krajowym rynku czy różnice pomiędzy stopami procentowymi i stopami inflacji na rynkach krajowych i zagranicznych.

Szczególnie ważny jest poziom Produktu Krajowego Brutto (PKB), czyli dochód, który jest generowany w danym roku w danym państwie przez jego obywateli oraz obcokrajowców. W sytuacji wzrostu PKB, stan krajowej gospodarki poprawia się: objawia się to np. wzrostem produkcji oraz zwiększonym napływem zagranicznego kapitału. W ten sposób wzrasta popyt na walutę tego państwa, a równocześnie wzmacnia to jej kurs.

Czynniki polityczne, które wpływają na kursy walut, to sytuacja międzynarodowa, a także napięcia polityczne. Zawirowania na rynku walutowym mogą być spowodowane zmianami prezydentów, rządów czy ogłaszanymi przez nie zmianami w polityce gospodarczej. Ważne są także czynniki psychologiczne, związane z oczekiwaniami wobec przyszłego stanu krajowej gospodarki.

Chcesz już teraz oszczędzać na wymianie walut? Zobacz dlaczego już teraz powinieneś korzystać z kantoru internetowego.

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat w Unii Europejskiej, a w dalszym ciągu wygrywa kłamstwo,...

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...