To już pewne. Jeden z etapów 74. Tour de Pologne rozpocznie się w Jaworznie. Wydarzenia związane ze współorganizacją wyścigu zaczęły się uroczystą prezentacją w udziałem władz miasta i dyrektora generalnego Tour’u – Czesława Langa. Miasto solidnie się przygotowało, bo choć sama impreza zagości na granicy Śląska i Małopolski w samym końcu lipca, to wydarzenia promujące wyścig zaczną się już dwa miesiące wcześniej.

REKLAMA

„Rowerowy zawrót głowy” – tak nazywa się program, którego kulminacją będzie start jednego z etapów Tour de Pologne z rynku w Jaworznie. W cyklu imprez, który ma przygotować mieszkańców do tego wydarzenia, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ja jestem z takiego pokolenia, kiedy jechał Wyścig Pokoju czy Tour de Pologne, to pustoszały ulice. Dzisiaj polskie kolarstwo znów daje nam wielkie sukcesy. Mieszkańcy chcą takich imprez, a nas bardzo cieszy, że zespół Lang Team’u zauważył w Jaworznie potencjał. Chcielibyśmy żeby to wydarzenie, może nie na stałe, bo konkurencja wśród miast jest duża, ale przynajmniej możliwie często gościło w naszym mieście – podkreślał prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Miasto po roku przerwy wraca do peletonu Tour de Pologne. Czesław Lang nie mógł być obojętny na entuzjazm z jakim spotkał się w Jaworznie. Na inauguracyjnym spotkaniu, oprócz zaproszonych gości, pojawiło się też kilkudziesięciu pasjonatów jazdy na rowerze z grupy Team Jaworzno.

Jaworzno to bardzo przyjemny partner w negocjacjach. Byliśmy z Tour de Pologne w mieście już dwa lata temu. Zobaczyliśmy już wtedy jak fantastyczni są tu ludzie, którzy stawiają na rowery. Atmosfera dla wyścigu była fantastyczna i już wtedy zauważyliśmy, że odbiór wyścigu przez mieszkańców jest fantastyczny. Cieszy nas to bardzo, bo przecież na tym to polega. Tę imprezę robimy przecież dla nich. Nic dziwnego, że po roku przerwy Tour znów zawita do Jaworzna – mówił Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne, po spotkaniu prezentującym wyścig i wszystko to, co będzie się wokół niego działo od marca aż do startu kolarzy.

Przygotowania do przyjęcia kolarzy już ruszyły. Promocja wyścigu zacznie się 11. czerwca podczas Dni Jaworzna. Kolarze amatorzy wezmą udział w Rowerowym Rajdzie Rodzinnym, a na młodszych amatorów dwóch kółek będzie czekała specjalna kolarska strefa. Zobaczą tam najbardziej zwariowane rowery, będą mogli nauczyć się przepisów drogowych i poruszania się po ulicach, a na koniec obejrzą popisy rowerowych akrobatów. 24. czerwca wielki wyścig rowerów górskich. Nowością będzie specjalna kategoria dla najlepszego kolarza z Jaworzna. Najlepsza zawodniczka i zawodnik zameldowani na stałe w mieście wygrają rowery legendarnej marki Colnago, na której jeździli tak wielcy kolarze jak Giuseppe Saronni, Francesco Moser czy Czesław Lang i Lech Piasecki. Pięć wieczorów poświęconych będzie na nocne jeżdżenie po Jaworznie. Organizatorzy mają nadzieję na pobicie rekordu uczestników, który w tej chwili wynosi 880 kolarzy. Choćby ta liczba pokazuje, że Jaworzno żyje kolarstwem.

Niezwykle ważne jest, że mieszkańcy Jaworzna bardzo pozytywnie odpowiedzieli na to, co działo się w ubiegłych latach w związku z Tour de Pologne. Najpierw lotna premia w 2014, dwa lata temu start etapu, teraz chcemy kontynuować współpracę dlatego jeden z etapów wyścigu będzie się u nas zaczynał nie tylko w tym roku ale i kolejnym. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, bo z badań, które zrobiliśmy wynika, że czekają na Tour w Jaworznie i co najważniejsze nie znalazł się ani jeden krytyczny głos w sprawie organizacji tej imprezy w mieście – cieszył się wiceprezydent Jaworzna Tadeusz Kaczmarek.

Wisienką na torcie będzie konkurs na najpiękniejszą Jaworzniankę, która podczas Tour de Pologne będzie ambasadorem miasta. Jako jedna z hostess wystąpi podczas wręczania koszulek na podium każdego z etapów.

Zdjęcie: Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki