Z dniem 31 grudnia jaworznicka izba wytrzeźwień zostanie najprawdopodobniej zlikwidowana. To projekt uchwały, która zostanie poddana głosowaniu podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. Powodami są między innymi wzrost kosztów funkcjonowania ośrodka oraz zły stan techniczny budynku.

REKLAMA

Decyzja o likwidacji izby jest nieco zaskakująca – jeszcze kilka miesięcy temu zlikwidowania ośrodka domagała się opozycja, ale wówczas radni prezydenccy nie przychylili się do tej prośby. Opozycja argumentowała, że koszt utrzymania izby jest zbyt wysoki. Dyrektor izby wytrzeźwień Aleksander Tura atakował wówczas na swoim portalu internetowym radnych Marcina Kozika, Renatę Chmielewską i Barbarę Sikorę pisząc: „wymieniamy te nazwiska, bo potrzeba, aby społeczność miejska znała poziom odpowiedzialności tych, których wybrała do zasiadania w Radzie Miejskiej. Społeczność musi wiedzieć, co stanie się, kiedy nietrzeźwi po pierwsze pozostaną na ulicach, w zimie, w mrozie, w śniegu, na klatkach schodowych, na chodnikach, umierając tam, albo siejąc postrach. Co stanie się, kiedy takie osoby zostaną, nie daj Boże zawiezione do szpitala – efekty w postaci horroru pokazuje co jakiś czas telewizja w reportażach z miast, w których podobne instytucje zlikwidowano”.

Czy dyrektor izby Aleksander Tura będzie musiał rozglądać się za nową pracą?

Tymczasem okazuje się, że 27 czerwca klamka najprawdopodobniej zapadnie i radni zadecydują o zamknięciu izby. Z dniem zakończenia likwidacji majątek będący w użytkowaniu likwidowanej jednostki zostanie przekazany gminie. Z projektu uchwały jest zadowolony radny Marcin Kozik.

Jestem bardzo zadowolony, że prezydent Silbert sięga po pomysły radnych opozycji. Warto przypomnieć, że na grudniowej sesji rady miejskiej zgłosiłem wniosek o konieczności wygaszania jaworznickiej „izby wytrzeźwień”. Wówczas zasadność funkcjonowania placówki zarządzanej przez A. Turę była broniona zarówno przez prezydenta Silberta, jak również radnych koalicji „histerycznej”. Likwidacja Ośrodka Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu oraz Pobytu Nietrzeźwych przyniesie oszczędności w budżecie miasta, które można rozdysponować chociażby na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie – mówi.

W uzasadnieniu o likwidacji czytamy także, że likwidacja izby wytrzeźwień nie spowoduje pogorszenia stanu bezpieczeństwa mieszkańców, a pieniądze, które do tej pory trafiały do tej jednostki, zostaną przeznaczone między innymi na wyposażenie i przeorganizowanie pracy straży miejskiej, w tym zakup samochodu do transportu osób nietrzeźwych oraz uruchomienie dodatkowego patrolu. Oprócz tego dodatkowe środki mają trafić do policji na zwiększenie nadgodzin.

Przypomnijmy – sesja Rady Miejskiej w grudniu 2016 i dyskusja:

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki