sobota, 27 kwietnia, 2024

Czy wyrywanie ósemek boli ?

Czy wyrywanie ósemek boli ?

- Advertisement -

Ósemki, które przyczyniają się do pogłębiania wielu wad ortodontycznych, powstawania stanu zapalnego, a także promieniującego bólu, bardzo szybko kwalifikują się do usunięcia. Czy zabieg ich wyrywania też musi wiązać się z bólem?
Ósme zęby wyrastają w szczęce człowieka jako ostatnie. Paradoksalnie jednak, z reguły należy usunąć je jako pierwsze. Niestety, ich obecność w jamie ustnej wiąże się z pogłębianiem wad ortodontycznych, gdyż napór ósemek może powodować przesunięcia innych zębów, zwłaszcza tych najbardziej delikatnych. To jednak nie wszystko. Utrudniony dostęp jest przyczyną utrudnień w dbaniu o ich codzienną higienę. Pokarm, który zalega w ich okolicy, sprzyja nagromadzaniu się szkodliwych bakterii. Właśnie dlatego ósemki psują się najszybciej. Co więcej, są także przyczyną powstawania chorób dziąseł. Wszystko przez to, że nie mieszcząc się w szczęce, podrażniają dziąsła i mogą prowadzić do nagryzania policzka od środka.

Dlaczego bolą ?

Wielu z nas, posiadanie zębów mądrości od samego początku kojarzy się z bólem – pojawia się on jeszcze przed wyrznięciem ósemek, zwłaszcza kiedy zęby nie są rozmieszczone w dziąsłach prawidłowo. Bywa również i tak, że ze względu na nieprawidłowe ułożenie, ból nasila się, a ząb zostaje zatrzymany w dziąśle. To sytuacja, w której konieczna jest jak najszybsza ekstrakcja, jednak ze względu na to, że ząb nie został jeszcze wyrznięty, zabieg musi zostać przeprowadzony chirurgicznie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego, które pokaże, czy ząb mądrości nie uszkodził korzenia innych zębów. Pozwala to ocenić lekarzowi poziom ewentualnych komplikacji towarzyszących zabiegowi.

Czy zabieg usunięcia ósemek boli ?

Usuwanie wyrzniętych ósemek nie różni się niczym od ekstrakcji każdego innego zęba. Pacjent może skorzystać ze znieczulenia miejscowego, które niweluje ból związany z zabiegiem. Ze względu jednak na dalekie umiejscowienie zębów mądrości, dojście do nich jest nieco utrudnione, może więc pojawić się nieprzyjemne uczucie nacisku na szczękę. W przypadku chirurgicznego wyrywania ósemki, lekarz musi naciąć dziąsło, aby dostać się do zęba, a następnie, w zależności od specyfiki jego ułożenia, wdrożyć odpowiednie procedury. W tym przypadku również może zostać zastosowane znieczulenie miejscowe. Wówczas może towarzyszyć Pacjentowi tylko to samo uczucie nacisku, co w przypadku wyrzniętego już zęba. Najlepsze kliniki, np. Klinka Doktora Borczyka w Katowicach (www.borczyk.pl), oferują wykonywanie zabiegu pod mikroskopem, co sprawia, że operacja osiąga maksimum bezpieczeństwa i precyzji. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy klinika oferuje dezynfekcję rany bardzo silnie bakteriobójczym ozonem, który znacznie przyspiesza jej gojenie.

Czy ból może pojawić się po zabiegu ?

W przypadku wyrywania wyrzniętych ósemek, ból może pojawić się i trwać od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. Natomiast w przypadku zębów zatrzymanych, może on dokuczać nieco dłużej – do kilku dni. Lekarz jednak szczegółowo instruuje Pacjenta, jak postępować, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań, a także (w razie potrzeby) przepisuje mocniejsze leki przeciwbólowe. Pierwszy tydzień to przede wszystkim proces zamykania się zębodołu, dlatego w tym czasie może wystąpić ból i znaczny obrzęk. Bardzo pomocne bywają zimne okłady oraz wykluczenie z diety alkoholu oraz kawy, które mogą utrudnić gojenie się rany. Lekarz z pewnością przekaże także listę innych produktów, których należy unikać szczególnie w pierwszych dniach po wyrwaniu ósemki.
Odpowiednia higiena jamy ustnej umożliwia utrzymanie dziąseł i zębów w zdrowiu. Oprócz codziennych zabiegów, zdecydowanie należy odwiedzać stomatologa regularnie, co pół roku. W trakcie wizyty konsultacyjnej, lekarz: ocenia, czy nastąpiły powikłania; sprawdza, czy konieczne będzie zastosowanie leczenia w najbliższym czasie; a także wykonuje niezbędne zabiegi higienizacji.

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...