Wygraj płytę „Dark Morning” – Schmidt/Niedziela z autografem

Lubisz jazz? Ten konkurs jest dla Ciebie!

REKLAMA

Początkiem września odbyła się premiera płyty „Dark Morning” Piotra Schmidta i Wojciecha Niedzieli. Krążek ukazał nakładem wydawnictwa SJRecords i jest to 24 płyta z pod tego znaku. Materiał został nagrany w czerwcu 2017 roku w studio Jazovia w Gliwicach. Obaj artyści koncertują ze sobą w duecie, a czasem w kwartecie od początku 2016 roku. Krążek zawiera 12 unikatowych, autorskich kompozycji których, klimat jest bardzo stonowany, intymny, zawierający dużo przestrzeni i efektów sonorystycznych.

Zaciekawił Was ten opis? Chcielibyście posłuchać całej płyty? Mamy dobrą wiadomość! W naszym konkursie możecie wygrać płytę „Dark Morning” – Schmidt/Niedziela z autografem.

Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: jakie jazzowe wydarzenie w Polsce uważacie za najważniejsze? Swoje odpowiedzi prześlijcie na adres: konkursy.jaw@gmail.com do niedzieli 10 września.

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca w AM w Katowicach oraz w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 – 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród, Grand Prix i wyróżnień.

Piotr Schmidt ma na swoim koncie dziewięć wydanych, autorskich płyt w tym trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od sześciu lat notowany jest w pierwszej czwórce jako „najlepszy trębacz jazzowy roku” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. W 2015 roku był trzeci w tej kategorii. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Maciej Sikała, Piotr Baron, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Karolak, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Kazimierz Jonkisz, czy Michał Barański. Także z artystami popularnej estrady: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Kuba Badach, Ten Typ Mes (Piotr Szmidt) i Miuosh.

Piotr Schmidt jest również właścicielem wydawnictwa SJRecords, które w ciągu sześciu lat istnienia wydało 24 płyty docenione przez ludzi o wyrafinowanym guście i smaku, dziennikarzy muzycznych i fanów jazzu.

Wojciech Niedziela – czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Impro-wizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Fede-racji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministe-rialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986).

Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi.

Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem – „New Presentation – Trio”, „Lonesome Dancer”,  „To Kiss the Ivories” i „Domingos Tunes”. Wieloletni członek Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych.

Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To Kiss the Ivories” oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz”. Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych – NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND.

Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson). Akompaniował wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak czy Janusz Muniak.

Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie. Wykładowa podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. „Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: jakie jazzowe wydarzenie w Polsce uważacie za najważniejsze?”
    Pytanie jest nieprecyzyjne – ilu ” konkursowiczów” tyle odpowiedzi. Skąd mam wiedzieć jaka dla redakcji jest prawidłowa odpowiedź? Czy będzie to JJ, czy Jazz w ruinach, a może letni festiwal w Piwnicy pod Baranami, a może Jazz nad Odrą, a może Bielska Zadymka Jazzowa, a może Sopot Molo Jazz Festiwal, a może Jazz w Lesie.
    Ja sobie tą płytę po prostu kupię. Tak będzie najlepiej – artyści muszą z czegoś żyć, nie można kraść ich twórczości.