Windykacja należności i rola prawnika

REKLAMA

Kiedy prowadzimy firmę, musimy zwracać uwagę na to, aby we właściwy sposób zadbać o właściwą jej obsługę prawną. Jak jednak robić to we właściwy sposób? Jednym z podstawowych elementów, jeśli mowa o obsłudze prawnej firm, jest windykacja należności. Wiadomo, że nie zawsze wszyscy klienci płacą nam w terminie, a przepływ finansów w firmie, jest bardzo ważny. Dlatego też, do jednych z najważniejszych zadań prawnika, który obsługuje naszą firmę, należeć będzie właśnie windykacja należności.

Przede wszystkim – ponaglenia

nikt z nikim nie będzie od razu szedł do sądu, jeśli przekroczymy termin płatności za daną usługę. Nie oznacza to jednak, że nie jest to ważna kwestia, aby tych płatności przestrzegać. Pierwszym krokiem, do prawidłowego uzyskania należnych nam pieniędzy, jest wystosowanie tzw. ponaglenia. To pismo, które najlepiej, jeśli skonstruuje prawnik i które jest wysyłane do naszego dłużnika. Zazwyczaj, po takim piśmie, pieniądze trafiają na właściwe konto, ale nie zawsze jest to regułą. Co zatem robić, kiedy ponaglenie nie działa we właściwy sposób?

Wezwanie do zapłaty

Jeśli ponaglenie nie zadziała, wówczas muszą zostać podjęte inne kroki które będą miały na celu odzyskanie naszych pieniędzy. Po braku reakcji na ponaglenie, wysyłane jest wezwanie do zapłaty. Takie pismo, także konstruuje prawnik, jednakże w odróżnieniu do ponaglenia, brak zapłaty po jego otrzymaniu, może skutkować wytoczeniem procesu, a także – w bardzo skrajnych przypadkach – zaangażowaniu w sprawę komornika sądowego. ( „http://www.kancelaria-ciesielski.pl/dla-klientow-biznesowych/”)Zazwyczaj jednak, do takich sytuacji nie dochodzi i po trzymaniu przez dłużnika wezwania do zapłaty, pieniądze są nam wysyłane

Rola prawnika w windykacji należności

Każdy z powyżej opisanych etapów odzyskiwania należności, powinien być jednak nadzorowany przez prawnika. Wówczas, mamy niemalże stuprocentową gwarancję, że nasze pieniądze do nas trafią, a co więcej – mamy tez potwierdzenie tego, że my, jako firma, działamy zgodnie z literą prawa. To także bardzo ważne, nie tylko ze względu na potencjalne konsekwencje prawne, ale też ze względu na utrzymanie właściwego wizerunku naszej firmy.