Energetyka kocha czyste powietrze. Jaworzno też?

Polski Komitet Energii Elektrycznej odwiedził Jaworzno. Teza zorganizowanej 23 maja konferencji brzmiała (czy-)”Jaworzno kocha czyste powietrze”


Jaworzno nie ma wyjścia, Jaworzno musi kochać czyste powietrze.

REKLAMA

To, że Jaworzno nie widnieje na oficjalnych listach najbardziej zanieczyszczonych miast europy, jest jedynie wynikiem braku w naszym mieście stacji pomiarowej WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

W opinii prelegentów dla Jaworzna wiążącym i miarodajnym jest stan powietrza w sąsiednim Sosnowcu. Jak wiadomo – Sosnowiec na liście najbardziej „zasmogowanych” miast widnieje.

„Nie ma tragedii”?

Reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą dr inż. Janusz Zyśk tonuje negatywne emocje. Choć faktycznie – jest źle, to nie jest tragicznie. Choć, na razie, wyniki pomiarów powietrza nie napawają optymizmem, Janusz Zyśk widzi światełko nadziei.

Kto kopci?

W opinii przedstawicieli Jaworznickiego Alarmu Smogowego głównym winowajcą odpowiadającym za zły stan powietrza jest niska emisja, a nie energetyka czy przemysł. To domowe kotły niskiej klasy wysyłają do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń. Co widać zresztą na przestrzeni ostatnich lat.

Co z tym zrobić? Eko-kompromis Silberta?

Obecny na spotkaniu Prezydent Jaworzna Paweł Silbert ma świadomość, czym oddychają mieszkańcy miasta. Jak sam mówi „są miejsca, gdzie powietrze można dosłownie gryźć”. Prezydent dostrzega jednak potrzebę pewnych eko-kompromisów pomiędzy ciepłem z węgla a ciepłem z prądu czy gazu. Eko-kompromisów potrzebnych m.in. jaworznickiej gospodarce.

Pomysły, propozycje…

Węgiel może być eko. Byleby spalany był w oparciu o odpowiednią technologię. To wiemy nie od dziś. Pojawiły się jednak ciekawsze koncepcje – rozbudowa sieci energetyczno – ciepłowniczej. Ciepło za pomocą rozbudowanej magistrali przesyłowej docierać miałoby do prywatnych odbiorców. Pytanie brzmi – co z Ciężkowicami? Co ze Szczakową? Prezydent snuł również koncepcję leasingowania ekologicznych kotłów. W oparciu o umowę pomiędzy indywidualnym klientem a producentem paliw – klient otrzymuje kocioł i zobowiązany jest do abonamentowego korzystania z dostaw paliwa od producenta. Brzmi ciekawie?

O opinii ekspertów o czystym powietrzu myśleć należy globalnie. Działania wybranych miast czy regionów nie zlikwidują problemu smogu w miastach ościennych. Owszem, ilość zanieczyszczeń w sposób zauważalny spadnie, jednak bez wspólnego zaangażowania i w realizacje wspólnego celu – droga ta będzie kręta i wyboista. Pamiętajmy, że problem smogu nie jest problemem wyłącznie polityków. Smog dotyka nas wszystkich i to w naszych rekach leży nasza przyszłość.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki