Każdy mieszkaniec Jaworzna pewnie choć raz zastanawiał się, skąd wzięła się nazwa osiedla, które zamieszkuje. Specjalnie dla was, rozwiewamy wszystkie niepewności i zagadki związane z nazwami dzielnic Jaworzna. W pierwszym odcinku z cyklu: Tak, a nie inaczej, przedstawiamy historię nazwy Osiedla Stałego.

REKLAMA

Osiedle Stałe znane jest każdemu mieszkańcowi Jaworzna. To jedna z największych dzielnic miasta, którą zamieszkuje około 10 tys. osób. Przejeżdżając przez to miejsce, pewnie każdy choć raz, zastanowił się nad jego nazwą. Skąd właściwie się wzięła i do czego nawiązuje?

Historia nazwy Osiedla Stałego jest bardzo ciekawa i sięga aż do lat 40. i 50. XX w. Według źródeł historycznych, pochodzenie nazwy ma aż dwie możliwości.

Pierwsza z nich, odnosi się do nienaruszonych przez górników skał węglonośnych, wchodzących w skład budowy geologicznej tego regionu. Nie przeprowadzano tutaj żadnych prac górniczych głębinowych, a zatem podstawa terenu, na którym zbudowano osiedle, była stała – stąd nazwa Osiedle Stałe.

Drugą możliwością, skąd wzięła się nazwa, sięga samego powodu powstania tego miejsca. Cofając się aż do okresu po II wojnie światowej, gdy zaczęto budowę m.in. Elektrowni Jaworzno II, a także rozwijały się zakłady takie jak kopalnie, huta szkła, piaskownia oraz zakłady azotowe, do miasta zaczęto sprowadzać nowych pracowników, których trzeba było gdzieś ulokować. Większa część z nich, zamieszkiwała skupiska utworzone z prowizorycznych baraków, tymczasowych domków „Dwójek” oraz burs. Największe skupisko znajdowało się w okolicach obecnego Osiedla Stałego i zwano je niegdyś „Wesołym Miasteczkiem”. To właśnie dla tych ludzi, postanowiono wybudować nowe osiedle, w którym zamieszkają „na stałe”. I taka właśnie nazwa osiedla przyjęła się wśród jego mieszkańców.

Mam nadzieję, że podobał się wam pierwszy z tego cyklu artykuł. O jakiej nazwie dzielnicy chcielibyście przeczytać następnym razem?

Natalia Uroda

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki