Dzielnice: tak, a nie inaczej – Podwale i Pechnik – historia nazwy

Nazwa tego miejsca jest bardzo prosta do wyjaśnienia. Otóż Podwale oznacza dosłownie „pod wałem”, gdyż teren tego miejsca opada w dół na całym zabudowanym terenie. Z tego powodu na Podwalu znajduje się kilkadziesiąt schodów w różnych częściach osiedla.

REKLAMA

Ciekawostką jest również to, że poszczególne części Podwala mają również swoje nazwy.

Jerozolima to cześć osiedla znajdująca się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6. Skąd właściwie taka nazwa? Istnieje kilka hipotez. Jedna z nich nawiązuje do domu z okrągłą kopułą i wieżyczką, który znajduje się na rogu ul. Lipowej i Grunwaldzkiej. Według mieszkańców przypomina on niejako kopułę z prawdziwej Jerozolimy.

Skrzyżowanie ul. Lipowej i Cyprysowej w koloni górniczej Jerozolima

Inna hipoteza mówi o tym, że nazwa pochodzi od żydowskiej rodziny Gutmanów, którzy byli właścicielami jaworznickich kopalń, oraz dzięki którym zbudowano osiedle robotnicze na tym terenie.

Oprócz Jerozolimy, w skład Podwala wchodzi również Nowe Podwale, Stare Podwale i Pechnik.

Osiedle Podwale wybudowane w latach 70 XX w.

Stare Podwale to bloki z cegły, w pobliżu Jerozolimy, które kończy się niedaleko ulicy S.F. Mazur, natomiast Nowe Podwale, to bloki bliżej centrum miasta, budowane z tzw. wielkich bloków.

Nazwa Pechnik wzięła się od nazwiska Antoniego Pechnika, właściciela kopalni i cynkowni znajdującej się kiedyś tam, gdzie dzisiejsza hala targowa Manhattan. Znajdowało się tam również osiedle domków robotniczych zwanych drzewiankami.

Szkoła Podstawowa Nr 6, ul. Grunwaldzka Pechnik

Pozostałe artykuły:

Osoby, które posiadają stare zdjęcia Jaworzna i chciałyby się nimi podzielić mogą je wysłać na mail: www.jaw.pl@gmail.com

Natalia Uroda

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement