REKLAMA

Choć największe podwyżki OC są za nami, to ceny obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wciąż jeszcze idą w górę, coraz bardziej drenując kieszenie kierowców. Czy w tej sytuacji można jakoś zaoszczędzić? Okazuje się, że tak – dowiedz się w jaki sposób.

Wypracuj pełne zniżki

Jeśli nie dysponujesz jeszcze maksymalnymi zniżkami ubezpieczeniowymi, najlepszą metodą na oszczędzenie na OC będzie po prostu ich uzbieranie. Możesz to zrobić tylko w jeden sposób: rok po roku wykupując obowiązkowe ubezpieczenie i jeżdżąc bezszkodowo. Dzięki temu w ciągu kilku lat wypracujesz 60% zniżek, znacząco redukując cenę polisy. Musisz przy tym pamiętać, że wszystkie spowodowane przez Ciebie szkody zgłoszone do towarzystwa ubezpieczeniowego wiążą się z odebraniem uzbieranych zniżek. Jak widać, bezpieczna jazda popłaca pod względem czysto finansowym.

Znajdź najtańszą polisę

Jako kierowca, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że w praktyce przy kupnie OC decydujące znaczenie ma wysokość składki. Dlatego przeważająca większość właścicieli samochodów kupuje polisę tam, gdzie jest najtaniej – dopłacając, nie uzyskuje się żadnych dodatkowych korzyści. Każde OC jest bowiem identyczne pod względem ochrony ubezpieczeniowej, a jego warunków, które są zawsze takie same dla wszystkich aut i kierowców, nie da się zmienić. Stąd jedynym rozsądnym postępowaniem jest uwzględnianie ceny jako najważniejszego czynnika decydującego o wyborze OC.

Sytuacja jest jednak o tyle skomplikowana, że pomimo identycznego zakresu ubezpieczeniowego cena OC różni się w zależności od firmy. Normalnym zjawiskiem jest to, że jedna firma proponuje nawet kilkukrotnie droższą lub tańszą polisę temu samemu kierowcy. W związku z tym w celu wybrania najkorzystniejszej, a więc de facto najtańszej oferty konieczne staje się porównanie dostępnych na rynku polis. Najlepiej zrobić to samemu przez Internet, sięgając po kalkulator OC i AC bądź skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego.

Dodaj drugiego właściciela auta

Jeśli z uwagi na młody wiek lub niewielkie doświadczenie Twoje OC jest wyjątkowo drogie, możesz na nim zaoszczędzić poprzez dodanie w dowodzie rejestracyjnym drugiego właściciela. Musi on jednak spełniać jeden warunek, a mianowicie posiadać wysokie zniżki za bezszkodową jazdę – w przeciwnym razie cała operacja zda się na nic. Wystarczy wejść na stronę najtaniejuagenta.pl, żeby po krótkim wyliczeniu składki przekonać się, że dzięki drugiemu właścicielowi można obniżyć cenę OC nawet o połowę.

Kup auto z małym silnikiem

O ile jeszcze nie kupiłeś samochodu, a nie chcesz przepłacać za OC, zdecyduj się na model z małym silnikiem. Duża pojemność jednostki napędowej auta świadczy na niekorzyść kierowcy z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych, co przyczynia się do droższej polisy.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki