REKLAMA

Kredyt gotówkowy jest jedną z popularniejszych form pożyczek konsumpcyjnych. Możesz nim sfinansować bieżące potrzeby, nie wymaga zbyt wielu formalności, a potrzebną gotówkę możesz otrzymać nawet w 15 minut, nie wychodząc z domu. Sprawdź, na co uważać zaciągając kredyt gotówkowy przez internet.

Jednym z warunków otrzymania kredytu gotówkowego jest pozytywna historia kredytowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz stały, udokumentowany dochód. Akceptowane przez bank źródło dochodu nie musi pochodzić z umowy o pracę – może być to umowa o dzieło, umowa zlecenie, renta, emerytura czy działalność gospodarcza. Co ciekawe, o kredyt gotówkowy przez internet mogą starać się również osoby, które pracują za granicą — ważne jest jednak, aby rozliczały się z podatku dochodowego w Polsce. Oferty kredytu gotówkowego znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Kredyt gotówkowy online — jakie dokumenty będą potrzebne?

Na stronie internetowej banku, w którym planujesz wziąć pożyczkę, znajdziesz listę dokumentów, które będą ci potrzebne podczas wypełniania wniosku online. Spis potrzebnych dokumentów może się różnić u poszczególnych pożyczkodawców, jednak standardowo powinieneś mieć przy sobie:

 • ważny dowód osobisty,
 • dane pracodawcy (nazwa, numer NIP, pełny adres) lub dane twojej firmy, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą,
 • numer konta bankowego, na które powinny zostać przelane środki (jeśli bierzesz kredyt w banku, w którym masz konto, to środki automatycznie zostaną na nie przelanznajdą się na nim od razu),
 • wyciąg bankowy z ostatnich 3 lub 6 ostatnich miesięcy — jeśli bierzesz kredyt w innym banku niż ten, w którym posiadasz konto,
 • numer telefonu, na który zostanie wysłany kod SMS, niezbędny do akceptacji umowy pożyczki. Jest to jedna z popularniejszych form weryfikacji.

Niektóre banki mogą wymagać od ciebie zaświadczenia o zarobkach. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy ubiegasz się o kredyt w banku, w którym nie masz konta.. Na szczęście nie musisz mieć stałej umowy o pracę – coraz częściej akceptowane są inne źródła dochodów, w tym umowa zlecenie czy umowa o dzieło.

Procedura zawierania umowy kredytowej w banku, z którego usług finansowych już korzystasz (np. posiadasz konto) jest o wiele prostsza i krótsza niż ta opisana powyżej. Przeważnie ogranicza się do podania wysokości pożyczki, określenia czasu spłaty oraz akceptacji warunków umowy kredytowej.

Jak wziąć kredyt przez internet?

Zaletą kredytu gotówkowego przez internet jest nie tylko szybkość i wygoda działania, ale również możliwość podjęcia spokojnej decyzji w zaciszu własnego domu i zapoznania się z wszystkimi warunkami umowy kredytowej. Jeśli chcesz skorzystać z pożyczki gotówkowej online, musisz:

 1. Wejść na stronę banku, w którym chcesz otrzymać kredyt gotówkowy. Następnie przejść do zakładki zawierającą ofertę kredytów gotówkowych i wybrać opcję złożenia wniosku online.
 2. Opcjonalnie – wybrać cel kredytu (kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel, jednak bank może o niego zapytać dla statystyk).
 3. Określić wysokość kwoty, jaką chcesz pożyczyć oraz określić okres, na jaki chcesz zaciągnąć zobowiązanie.
 4. Zdecydować się na formę rat — do wyboru będziesz mieć najczęściej dwie – malejące lub stałe.
 5. Wybrać dzień płatności rat — wybierz wygodny termin, abyś miał pewność, że tego dnia na koncie będziesz miał środki na splatę raty. Bezpiecznytermin to 2 lub 3 dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
 6. Zdecydować, czy jesteś zainteresowany ubezpieczeniem kredytu —ubezpieczenie ma wpływ na całkowity koszt kredytu. Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie koniecznie sprawdź, ile będzie cię ono kosztować. Opłata za ubezpieczenie najczęściej doliczana jest do miesięcznej raty kredytu.
 7. Podać swoje dane – bank zapyta o twoje imię i nazwisko, datęurodzenia, PESEL, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, serię, numer oraz datę ważności dowodu osobistego, w niektórych przypadkach również owykształcenie. W tym miejscu musisz określić również, ile osób pozostaje na twoim utrzymaniu (czyli podać liczbę osób, które nie generują swoich przychodów, a są na twoim utrzymywaniu np. dzieci).
 8. Podać źródło dochodu oraz wielkość stałych, miesięcznych zobowiązań — takich jak kredyty, które aktualnie spłacasz, alimenty czy koszty, jakie ponosisz z tytułu utrzymania mieszkania.
 9. Zapoznać się z tabelą opłat i prowizji oraz podpisać umowę kredytową.

Nie podpisuj umowy kredytowej, jeśli nie zapoznałeś się z przedstawioną symulacją kosztów. Ten dokument przedstawi ci całkowity koszt kredytu (czyli zbiór wszystkich kosztów, jakie musisz ponieść w związku z uruchomieniem kredytu, włącznie z opłatą za ubezpieczenie czy prowizją) oraz symulacją spłaty miesięcznych rat (harmonogramem rat).

Wszystkie dokumenty kredytowe, takie jak umowa kredytowa czy TOiP (Tabela Opłat i Prowizji) powinna zostać wysłana na twój adres e-mail, ale lepiej, jeśli od razu pobierzesz dokumenty (w formie pdf) i zapiszesz je w bezpiecznym miejscu. Umowę kredytową warto również wydrukować i zdeponować wśród ważnych dokumentów. Będziesz mógł do niej wrócić zawsze wtedy, gdy będzie taka potrzeba.

Kredyt gotówkowy – jak znaleźć najtańszą ofertę?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest dokładne sprawdzenie oferty przynajmniej kilku banków. Możesz to zrobić przez internet, udając się do placówki lub dzwoniąc na bankową infolinię. Musisz pamiętać, że najbardziej opłacalne są oferty przygotowane dla stałych klientów, ponieważ oferują one niższe oprocentowanie i mniej formalności, niż te przygotowane dla klientów „z ulicy”. Na pierwszy rzut oka różnica kilku złotych na raciemoże nie wydawać się zbyt znacząca, ale w praktyce, im dłuższy czas spłaty kredytu, tym większa różnica w wysokości całkowitego kosztu kredytu. Jeśli bierzesz pożyczkę na 96 miesięcy, a różnica na racie to 5 zł, na koniec okresu kredytowania w twoim portfelu zostanie 480 zł. Możesz skorzystać również z porównywarki usług finansowych, takiej jak totalmoney.pl. Porównywarka pozwoli ci nie tylko wybrać kredyt z najniższym oprocentowaniem, ale również sprawdzić jakie prowizje pobierane są przez poszczególne banki, jak duża będzie całkowita kwota do spłaty oraz ile wyniesie miesięczna rata.

Uważaj na ukryte opłaty

Chociaż oferta obniżonego oprocentowania, którą znajdziesz w internecie, może wydawać ci się bardzo atrakcyjna, to pamiętaj, że banki często naliczają opłaty, których nie widać na pierwszy rzut oka. Do takich „ukrytych kosztów” zaliczają się m.in. opłata przygotowawcza lub opłata za rozpatrzenie wniosku. Niektóre instytucje finansowe pobierają stałą opłatę przygotowawczą, która w przypadku małych kredytów może stanowić nawet 40% pożyczonej kwoty. Kolejnym przykładem mogą być dodatkowe produkty finansowe, które bank chce ci sprzedać – .np. konto czy karta kredytowa, z której nie musisz korzystać, a której roczny koszt może wynieść aż 100 zł.

undefined