REKLAMA

Myli się ten, kto sądzi, że papier do drukarki to jeden, konkretny typ papieru o uniwersalnych cechach. Istnieje bowiem wiele rodzajów papieru przeznaczonego do drukowania, często o skrajnie różnych cechach. Dzięki temu miniporadnikowi poznasz je wszystkie!

Jakie właściwości brać pod uwagę przy wyborze papieru do drukarki?

Do parametrów, według których opisuje się papier, zaliczyć można następujące jego właściwości:

Format

Standardowy papier do drukarki ma format A4, czyli 297 × 210 mm. Nie jest to jednak jedyna wielkość papieru, jakiej można używać w drukarce. Format papieru dobiera się w zależności od drukowanych materiałów – pewne formaty ściśle dostosowane są do określonego typu materiałów drukowanych. Przykładowo, do druku plakatów często wykorzystuje się format A3 (420 × 297 mm), do zdjęć – format A6 (148 × 105 mm); na arkuszach szeregu B, np. B5 (250 × 176 mm), najczęściej drukuje się książki, zaś szereg C służy głównie do określania wielkości kopert.

Zanim kupisz jednak papier, sprawdź, czy Twoja drukarka obsługuje interesujący Cię format. Może się bowiem okazać, że papier, który ze względu na swoje nietypowe wymiary sporo kosztował, okaże się zupełnie nieprzydatny w Twoich domowych warunkach.

Gramatura

Jest to masa metra kwadratowego papieru podana w gramach. Fizycznie gramaturę określa się czasem jako „grubość” – papier o większej gramaturze odczuwamy w dotyku jako grubszy od tego o mniejszej gramaturze. Standardowo używa się papieru o gramaturze ok. 80 g/m². Do druku dokumentów, które z założenia mają być bardziej ozdobne, np. wizytówek, dyplomów itp., zwykle wykorzystuje się papier o większej gramaturze – 170–250 g/m².

Powlekany czy nie?

Ten parametr papieru opisuje się często, używając sformułowania „papier błyszczący”. Papier powlekany jest pokryty specjalnego rodzaju substancją sprawiającą, że jest on mniej chropowaty, a bardziej gładki w dotyku. Ponadto parametr ten ma wpływ na odwzorowanie treści – kolory są na nim znacznie ostrzejsze niż w przypadku papieru niepowlekanego. Świetnie nadaje się zatem do druku książek zawierających wiele zdjęć, np. albumów; także czerń liter wydaje się na nich bardziej wyrazista.

Należy jednak uważać – dłuższe czytanie książki wydrukowanej na odbijającym światło papierze powlekanym może męczyć oczy! Uznaje się więc, że papier powlekany należy wykorzystywać głównie do książek ilustrowanych, do tych nastawionych zaś na słowo pisane – niekoniecznie.

Biel

Parametrem, na który często zwraca się uwagę podczas wyboru papieru, jest jego biel. Określa się ją za pomocą jednostki CIE – im wyższa jest jej wartość, tym papier jest bielszy.

Jak uzyskuje się taki efekt? Podczas produkcji papieru wybiela się go za pomocą specjalnych substancji chemicznych. Im dłużej jest on poddawany temu procesowi, tym wyższą wartość osiągnie na skali CIE.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Zanim przystąpimy do opisu papieru przeznaczonego odpowiednio do drukarki atramentowej lub laserowej, warto najpierw wyjaśnić samą różnicę między tymi dwoma rodzajami sprzętu drukującego. Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że sami użytkownicy nie wiedzą, jaki typ drukarki posiadają, a tym samym zakup papieru jest kwestią przypadku.

Jeśli posiadasz zwykłą, domową drukarkę, za którą zapłaciłeś niewygórowaną cenę, to najprawdopodobniej jest to drukarka atramentowa. Ta bardziej zaawansowana technologicznie (i przy okazji większa gabarytowo), wykorzystywana w biurach czy punktach ksero, to z kolei zwykle drukarka laserowa. Zasadnicza różnica między tymi dwoma typami sprzętu polega na stosunku ceny do jakości i szybkości wydruku – drukarka atramentowa jest znacznie tańsza (najtańsze modele to wydatek rzędu ok. 100 zł), jednak proces druku jest znacznie wolniejszy. I odwrotnie – aby zakupić drukarkę laserową, trzeba liczyć się z koniecznością wydania kilkuset złotych więcej, jednak późniejsze niewielkie koszty eksploatacyjne oraz duża szybkość działania z nawiązką rekompensują tę inwestycję.

Powyższa charakterystyka jest oczywiście znacznym uproszczeniem. Wybierając najlepszą drukarkę dla siebie, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby (jak zresztą w przypadku każdego zakupu). I tak, jeżeli nie drukujemy codziennie dużej liczby stron (co może mieć miejsce np. w przypadku, gdy dom jest naszym biurem), zakup drukarki laserowej jest zwyczajnie nieopłacalny. Trzeba bowiem pamiętać, że niskie koszty eksploatacji rozpoczynają się dopiero wtedy, gdy drukujemy odpowiednio dużo. Jeśli nasze potrzeby ograniczają się do maksymalnie kilku stron w ciągu dnia, drukarka atramentowa w zupełności wystarczy.

Papier do drukarki – rodzaje

Najogólniej papier do drukarki można podzielić na trzy grupy:

  • papier do użytku codziennego;
  • papier fotograficzny;
  • papier specjalistyczny.

1. Papier do użytku codziennego

Papier do drukarki atramentowej
Papier do drukarki atramentowej charakteryzuje się specyficznymi właściwościami – szybko schnie, a tusz łatwo wnika w jego strukturę. Ze względu na to, że drukarki atramentowe to standardowe maszyny drukujące w większości domów, papier ten cechuje się także niską ceną oraz łatwą dostępnością.

Papier do drukarki laserowej
Drukarki laserowe służą najczęściej do szybkiego wydruku dużej ilości materiałów wypełnionych tekstem – książek, dokumentów itd. Wybiera się do nich zatem niedrogie papiery przeznaczone dla kserokopiarek laserowych.

Papier uniwersalny
Teoretycznie jest to papier, który można stosować zarówno w drukarkach atramentowych, jak i laserowych. Jednak, ze względu na inne cechy wydruków uzyskanych za pomocą tych dwóch technologii, lepiej kupować papier przeznaczony specjalnie dla drukarki konkretnego typu.

2. Papier fotograficzny

Ze względu na dużą popularność samodzielnego drukowania fotografii wyróżnia się często papier fotograficzny jako osobną grupę wśród typów papieru. Zdjęcia najczęściej drukuje się za pomocą drukarki atramentowej – możemy w ten sposób osiągnąć, oczywiście w zależności od parametrów konkretnego modelu, dobre odwzorowanie koloru oraz wydobyć jego głębię. Chcąc osiągnąć podobny efekt za pomocą drukarki laserowej, trzeba liczyć się z koniecznością wydatku rzędu nawet kilku tysięcy złotych – standardowe modele laserowe przeznaczone są raczej do wydruku materiałów tekstowych, a nie ilustracji.

Bez względu na to, za pomocą jakiego urządzenia drukujemy, warto szukać papieru o specyficznych właściwościach dopasowanych do drukowania fotografii. Najczęściej wiąże się to z większą gramaturą, a także z powleczeniem papieru.

Wśród papierów fotograficznych dostosowanych do drukarek atramentowych wyróżnić można:

  • papier matowy – nie posiada on połysku, dobrze sprawdza się więc w przypadku zdjęć o łagodnych przejściach kolorów;
  • papier lśniący – doskonały dla zdjęć o głębokich, nasyconych kolorach. Idealny także do wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych;
  • papier teksturowany – przypomina papier lśniący, ale w przeciwieństwie do niego ma szorstką powierzchnię, daje zatem ciekawy efekt artystyczny.

Innym typem papieru fotograficznego jest papier termosublimacyjny, przeznaczony do druku fotografii za pomocą drukarek termosublimacyjnych. Technologia ta polega, najogólniej rzecz biorąc, na wykorzystywaniu wysokiej temperatury do nakładania tuszu na papier. Fotografie drukowane tym sposobem charakteryzują się wysokim stopniem odwzorowania koloru oraz dużą trwałością.

3. Papier specjalistyczny

Grupa ta obejmuje wiele różnorodnych rodzajów papieru odpowiadających nietypowym potrzebom i zastosowaniom:

  • papier wizytówkowy – jak sama nazwa wskazuje, jest to papier przeznaczony do wydruku wizytówek. Wyróżnia się zatem większą gramaturą niż papier standardowy, często innym odcieniem niż biel oraz artystyczną, oryginalną fakturą.
  • papier pocztówkowy – tego rodzaju papier nie tylko cechuje się formatem pocztówkowym (10 x 15 cm), ale także nadrukiem na odwrocie imitującym nadruk na tylnej stronie kartki pocztowej.
  • papier samokopiujący – przydatny zwłaszcza w biurach; służy do drukowania dokumentów, które potem można w prosty sposób powielić dzięki unikatowym właściwościom fizycznym papieru.
  • papier termotransferowy – dzięki niemu można wydrukować np. wzór na koszulce. Jego właściwości są dostosowane do technologii druku wykorzystywanej właśnie do nietypowych podłoży, takich jak ubrania – polegającej głównie na działaniu wysokiej temperatury.

Czy na papierze do drukarki da się zaoszczędzić?

Jest to pytanie, które często przyświeca osobom eksplorującym świat druku. Nic w tym dziwnego – codzienne drukowanie wielu stron dokumentów może znacząco odbić się na stanie naszego portfela. Czy ze zróżnicowaniem rodzajów papieru idzie zatem w parze także duża wariantywność cen?

Odpowiedź brzmi – i tak, i nie. Do wyboru mamy bowiem papier wielu marek, różniący się jakością i wytrzymałością, jeśli jednak zależy nam na dobrej jakości wydruków, należy wybierać papier tylko sprawdzonych producentów. Jeśli zaś kwestia odwzorowania wydruków nie jest dla nas aż taka ważna, można śmiało eksperymentować z tańszymi papierami – być może ich jakość okaże się wystarczająca dla naszych potrzeb, a przy okazji uda się na dłuższą metę zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy.

Istnieją także inne sposoby na zaoszczędzenie na druku, dotyczące nie samego papieru, a innych kwestii związanych z procesem drukowania. Jednym z nich jest na przykład wynajem drukarki zamiast jej kupowania (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Do obniżenia kosztów bez wątpienia przyczyni się także wdrożenie całościowych rozwiązań dotyczących usprawnienia drukowania w Twoim biurze – o zarządzaniu drukiem dowiesz się więcej w tym artykule.

Podsumowanie

Jak widać, rodzajów papieru do druku jest wiele – tak dużo, że dla osoby niezorientowanej w tym temacie może się to wydać trudne do zapamiętania. Niewątpliwym plusem takiej różnorodności jest jednak ogromna łatwość, z jaką można uzyskać satysfakcjonujący nas wydruk – w wielu przypadkach efekt końcowy zależy tylko od dobrania właściwego rodzaju papieru. W tym artykule staraliśmy się wymienić podstawowe rodzaje papieru, z jakimi możesz spotkać się na co dzień, oraz opisać cechy, na jakie należy zerwać uwagę podczas dokonywania zakupu. Mamy nadzieję, że od teraz papier do drukarki nie będzie miał dla Ciebie tajemnic!