Studia to czas na intensywną naukę, ażeby ten trud zaprocentował w przyszłości pod postacią ciekawej i dobrze płatnej pracy. Można jednak połączyć przyjemne z pożytecznym, studiując i poznając inny kraj. Doskonale wiedzą to osoby wyjeżdżające w ramach programu Erasmus. O czym powinni pamiętać przybywający do Polski?

Erasmus, czyli?

REKLAMA

Program Erasmus istnieje już wiele lat, bo został uruchomiony na terenie Unii Europejskiej w 1987 roku. Erasmus jest skrótowcem od dłuższego wyrazu – European Community Action Scheme for the Mobility of University Students, co po polsku oznacza: Schemat Akcji Komisji Europejskiej Mobilności Studentów Szkół Wyższych. Wyrażenie nawiązuje do Erazma z Rotterdamu i nie jest to przypadek, bo ów filozof sponsorował wybranym studentom koszty wojaży po Europie.

Nie dziwi też, że stale, choć minęło już sporo lat od rozpoczęcia programu, tak wielu studentów pragnie studiować w innym kraju. Są też tacy, którzy przybywają do Polski, by nie tylko się uczyć, ale i poznać naszą kulturę, zdobyć nowe znajomości i trochę się pobawić. O czym jednak powinni pamiętać?

Kultura – rzecz święta

I to niezależnie, czy mówimy o kulturze osobistej, czy kraju, regionu czy małej społeczności. Nie znając zwyczajów, specyfiki i przyzwyczajeń ludzi zamieszkujących dany obszar, narażamy się na nieprzyjemności. Każdy obcokrajowiec, który planuje przybyć w nasze strony, musi zdawać sobie z tego sprawę. Polacy są bardzo gościnni, ale – zresztą jak większość innych nacji – dość przewrażliwieni w niektórych sprawach. Żeby nie urazić, speszyć, czy co gorsza, zdenerwować jakiejś osoby podczas rozmowy, lepiej wiedzieć, co jest tabu, z czego lepiej się nie śmiać i jak mówić o niektórych osobach.
Koniec języka za przewodnika

Nikt nie wymaga, że przyjeżdżający do Polski studenci będą znali nasz język, ale już angielski muszą mieć opanowany bardzo dobrze. Przede wszystkim dlatego, że zajęcia w ramach Erasmusa odbywają się właśnie w języku Szekspira. Z drugiej strony warto trochę znać Polski, choćby największe podstawy, bo zdarzają się różne sytuacje, które być może będą wymagały wydukania kilku prostych słów. Choć w naszym kraju coraz więcej osób zna angielski, to jednak nie jest to zjawisko powszechne, szczególnie wśród osób starszych. Dobrze więc na wszelkie wypadek znać kilka zwrotów, a jak nie, to chociaż zaopatrzyć się w rozmówki.

Każdy nowy kraj to wyzwanie pod każdym względem. Jesteśmy daleko od domu, w obcym środowisku i nie dość, że czujemy się czasem nieswojo, to jeszcze zdarzył nam się wypadek. Mieliśmy taką sytuację lub słyszeliśmy o czymś podobnym? To nieprzyjemne, a tym bardziej problematyczne, jak zawczasu nie wykupiliśmy ubezpieczenia. Koniecznie muszą o tym pamiętać studenci odwiedzający nasz kraj, a szczególnie ubezpieczenie dla obcokrajowców spoza Strefy Schengen wydaje się czymś wręcz obowiązkowym. Oszczędzą sobie dzięki temu wielu zmartwień.

Studenckie wymiany zagraniczne są bardzo kuszące, zarówno dla naszej młodzieży, jak i tej, co przybywa do Polski. Zawsze jednak warto odpowiednio wcześniej się przygotować, aby taki pobyt wspominany był w samych superlatywach.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement