piątek, 17 maja, 2024

Rodzaje dachów – najważniejsze informacje i porady

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRodzaje dachów – najważniejsze informacje i porady

Rodzaje dachów – najważniejsze informacje i porady

- Advertisement -

Dach ma za zadanie chronić mieszkańców domu i dbać o konstrukcję budynku. Powinien wytłumiać odgłosy dobiegające z zewnątrz i zapobiegać dostawaniu się wilgoci. Ponadto dach musi tworzyć szczelną barierę izolacyjną, dzięki której wytworzone ciepło wewnątrz budynku nie będzie się ulatniało.

Dach to element domu, który jest najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Silne wiatry, kilkudniowe ulewy, intensywne  promieniowanie UV oraz opady śniegu działają bardzo niekorzystnie na stan pokrycia dachowego. Potrafią zniszczyć lub zatkać rynny, wyrwać poszczególne elementy pokrycia i przyczynić się do rozszczelnienia dachu. Dlatego też wybierając pokrycie dachowe nie należy oszczędzać, ponieważ to głównie od niego zależy wytrzymałość całego dachu. Warto wybierać sprawdzone i trwałe materiały, zaś budowę dachu zlecić fachowej ekipie dekarskiej.

Jak rodzaj dachu wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce przeważnie wznoszono dachy dwu lub czterospadowe. Współcześnie najwięcej inwestorów wybiera dachy płaskie, które świetnie pasują do domów urządzonych w nowoczesnym stylu. Główną zaletą dachów płaskich jest szeroka możliwość ich aranżacji. Najczęściej spotkać się można z dachami zielonymi, czyli dachami płaskimi z dużą ilością kwiatów, drzew, krzewów i traw. Tego typu rozwiązania umożliwiają stworzenie intymnego i atrakcyjnego tarasu służącego do wypoczynku i rekreacji. Obecnie wznoszone dachy płaskie powinny mieć minimalne nachylenie 30 stopni, dzięki temu skutecznie będą odprowadzać nagromadzoną wodę i chronić budynek przed dostaniem się wilgoci.

Dachy jednospadowe są coraz rzadziej wznoszone w domach jednorodzinnych. Znacznie odbiegają od aktualnie panujących trendów modowych i uniemożliwiają dowolne zagospodarowanie poddasza. Najczęściej są uwieńczeniem domów staroświeckich położonych poza miastem.

Dachy dwuspadowe to najpopularniejszy rodzaj dachów, który doceniany jest za liczne zalety. Budowa dachu dwuspadowego to gwarancja szybkiej roboty i niskich kosztów. Dachy dwuspadowe nie mają skomplikowanej konstrukcji, dlatego też dekarze budują je w krótkim czasie. Ponadto dachy dwuspadowe umożliwiają wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych i zapewniają właściwe nachylenie dachu (swobodne zsuwanie nagromadzonego śniegu i zanieczyszczeń).

Dachy wielospadowe wymagają dużej ilości pracy i wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego, dlatego też ich budowa wiąże się z wysokim nakładem finansowym.  Zazwyczaj wybierane są przez bogatych inwestorów, którym zależy na pokaźnym i luksusowym efekcie.

Projekt dachu, a rodzaje dachu

Wybór pokrycia dachowego głównie zależy od konstrukcji więźby dachowej. Jeżeli zajmujemy się renowacją dachu i mamy do czynienia z uszkodzoną lub zawilgoconą więźbą to powinniśmy zdecydować się na jej całkowity demontaż. Natomiast, jeśli dach stawimy od nowa to już na etapie projektowania trzeba przemyśleć jego kształt oraz dobrać do niego właściwe pokrycie dachowe. Pokrycie dachowe musi pasować do nachylenia dachu i stanu więźby dachowej.

Aktualnie najwięcej osób wznoszących swoje dachy decyduje się na dach dwuspadowy. Przede wszystkim dach dwuspadowy nie ogranicza możliwości urządzenia poddasza, skutecznie odprowadza gromadzącą się wodę, pozwala na szeroki wybór pokryć dachowych i wygląda estetycznie. Ponadto jego montaż przebiega sprawnie i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Więźba dachowa – na co zwrócić uwagę?

Pokrycie dachowe układa się na więźbie dachowej, która jest najważniejszą częścią całego dachu. Więźba dachowa to połączenie elementów drewnianych, które tworzą solidny szkielet i umożliwiają ułożenie wybranego materiału pokrywającego dach. W skład więźby dachowej wchodzą krokwie, murłaty, łaty i kontrłaty.  Krokwie muszą być odpowiednio dobrane do powierzchni dachu oraz rodzaju wybranego materiału na pokrycie dachowe (dachówka, blachodachówka, gont i inne). Stanowią one główną podporę całej więźby i odpowiadają za właściwe utrzymanie formy.  Murłaty to belki drewniane, które są podporą dla więźby dachowej. Łaty to deski o dość dużej długości, które montowane są do krokwi, zaś kontrłaty to deski montowane w sposób prostopadły do łat. Kontrłaty odpowiadają za wentylację pod pokryciem dachowym, chronią przed utratą ciepła, a jednocześnie umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Wybierając materiały na więźbę dachową należy dokładnie sprawdzić ich wilgotność oraz ogólny stan (brak zagrzybień, felerów, korników itp.). Drewniane krokwie i deski muszą być odpowiednio wysuszone, aby mogły skutecznie utrzymywać ciężar. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, w jaki sposób drewno było przechowywane i magazynowane. Najlepiej sprawdzają się elementy drewniane, które były wentylowane w czasie przechowywania (oddzielone od siebie przekładkami z listewek).

- Advertisment -

Gdzie na wakacje jadą mieszkańcy Jaworzna?

Aura wakacji już jest odczuwalna przez mieszkańców Jaworzna. Jakie kierunki na wakacje obierane są najczęściej? Maj tego roku daje nam do zrozumienia, że wakacje zbliżają...

Już w tę sobotę: Noc w Teatrze z ATElier

ATElier Kultury zaprasza na Noc w Teatrze, która odbędzie się w budynku przy al. Mickiewicza 2 już 18 maja. Już o godzinie 19:00 w sobotę...

Przeszywała metki z ubrań, by wyłudzać zwroty. Kobiecie grozi 8 lat więzienia

Policjanci z Jaworzna zatrzymali 43-letnią mieszkankę Libiąża, która usuwała metki z tańszych ubrań, a następnie wszywała te z markowej odzieży. Tak spreparowane ubrania  oddawała...