Na terenie Elektrowni Jaworzno praca wre. Spółka przewiduje, że już końcem IV kwartału 2019 roku odda do eksploatacji blok 910 MW. Na chwilę obecną zaawansowanie budowy bloku przekroczyło 87 procent. Zajrzeliśmy z aparatem na teren inwestycji, by pokazać Wam, jak idą prace. 

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że w bloku energetycznym powstającym w Elektrowni Jaworzno wykorzystane zostaną najnowsze technologie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko. Urządzenia będą emitowały szesnaście razy mniej dwutlenku siarki, jedenaście razy mniej pyłów oraz pięć razy mniej tlenków azotu niż mniejsze bloki 120 MW.

Przedstawiamy Wam kilka kolosów, które rocznie wytwarzać będą do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Rzucającym się w oczy z wielu kilometrów elementem elektrowni jest chłodnia kominowa. Na samą jej budowę, oprócz wsporników i elementów prefabrykowanych, zużyto prawie 1,5 tys. ton stali zbrojeniowej i 14 tys. m sześciennych betonu. Ten wielki obiekt ma 180 m wysokości, czyli prawie tyle samo co warszawski Pałac Kultury i Nauki. Ale wysokość to nie jedyny parametr, który robi wrażenie – w podstawie chłodni zmieściłoby się pełnowymiarowe boisko FIFA, a jej misa pomieściłaby tyle wody,co ok. 8 szt. basenów olimpijskich.

Jednym z elementów serca nowego bloku jest Turbina parowa, która waży 2300 ton i mierzy 55 m długości. Jej ogromny rozmiar nie przeszkadza jej jednak działać niebywale szybko – serce dorosłego mężczyzny, w sanie spoczynku, wykonuje około 70 uderzeń na minutę, wał wirnika turbiny może wykonywać nawet 3000 obrotów na minutę!

Kocioł nowego bloku waży 7000 ton i jest usytuowany na stropie o wysokości 118 metrów. W zeszłym roku obiekt przeszedł test ciśnieniowy, do wykonania którego zużyto 984 m3 wody! Ta próba była kamieniem milowym w tej wielkiej inwestycji.

Nic dziwnego, że prace biegną zgodnie z planem. Każdego dnia na terenie nowego bloku pracują tysiące osób. Maksymalnie jednego dnia swoje obowiązki wykonywało tam 3030 osób, czyli tyle ilu mieszkańców liczy nadmorskie Mielno.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki