Skuteczniej przeciw pożarom. Spółdzielnia nawodniła piony

Zakończył się właśnie kilkuletni proces wyposażania wieżowców w nawodnioną instalację przeciwpożarową. Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik przeznaczyła na ten cel około 1,5 mln. zł. Inwestycja miała swój początek już w roku 2013. Wtedy w życie weszły nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA

Nowa instalacja pojawiła się w 12 wieżowcach przy ulicach Grunwaldzkiej i Piłsudskiego. Chodzi o specjalne urządzenia wyposażone w zawory hydrantowe, do których strażacy przyłączają węże, gdy pożar wybuchnie w jednym z mieszkań na wyższych piętrach. By spełnić wszelkie wytyczne, niezbędnym okazało się także wykonanie nowych przyłączy wodnych, specjalnie dla potrzeb tych instalacji.

– Prace polegały na tym, aby w budynku, który został wskazany, wykonać zupełnie nową instalację przeciwpożarową, tak zwane piony mokre. Ze względu na obwarowania techniczne, czyli m.in. na to, że były wymagane pewne wydatki wody, musieliśmy dokonać dodatkowych inwestycji, wykonać dodatkowe przyłącza wody – mówi Dariusz Hrabia, SM Górnik. 

Najogólniej mówiąc, ta inwestycja ma umożliwić strażakom szybką i skuteczną interwencję w razie pożaru, a mieszkańcom zapewnić jak największe bezpieczeństwo.