Ważą się losy przyszłości Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Katowicki Węglokoks prowadzi analizę biznesową związaną z zakupem zakładu od TAURON Wydobycie. Czy ta inwestycja wpłynie równiez na Zakład Górniczy Sobieski z Jaworzna?

REKLAMA

„Byłbym dzisiaj ostrożny co do deklarowania, że któraś z tych kopalń przejdzie do innej spółki” – powiedział w poniedziałek dla Polskiej Agencji Prasowej, Adam Gawęda, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Ważny aspekt prowadzący do podjęcia tej decyzji to strategiczne znaczenie budowanego szybu Grzegorz w Byczynie. Ta inwestycja miała służyć do transportu ludzi i wentylacji dla zakładu z Jaworzna, ale może w przyszłości pełnić te funkcje dla zakładu z Libiąża. Po analizach okaże się jak ta sytuacja wpłynie na możliwą biznesową transakcję.

„Moim zdaniem – szczególnie mam tu na myśli kopalnie Janina i Sobieski – w przypadku budowy szybu Grzegorz warto byłoby zastanowić się – i taka jest też moja inicjatywa i propozycja-by również pod tym kątem dokonać analizy. Bo prawdopodobnie szyb Grzegorz będzie potrzebny zarówno kopalni Sobieski, jak również w przyszłości być może będzie potrzeba wykorzystania tego szybu do kopalni Janina. W związku z tym rozłączanie, rozdzielanie tego byłoby na tym etapie – moim zdaniem-niewskazane. (…)
Zarząd jest odpowiedzialny za to, żeby przygotować pełną informację, przedstawić wstępny raport i zaproponować koncepcję planu naprawczego dla wszystkich kopalń. (…) To jest bardzo krótki termin, zdaję sobie z tego sprawę, ale też zadania nie są łatwe. Zobowiązałem zarząd spółki, żeby ten termin bardzo skrócić i zintensyfikować pracę. Codziennie są spotkania robocze z przedstawicielami kopalń, analizowane są wszystkie elementy każdej kopalni – od technologicznych, dołowych, poprzez układy transportu, zakład przeróbczy. Chodzi o możliwość budowania wartości w oparciu o te najbardziej szczegółowe, ale bardzo istotne elementy każdej kopalni” – dodał dla PAP Adam Gawęga.

Foto: Archiwum

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki