REKLAMA

13 grudnia 1981 roku władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadziły stan wojenny, który ogłosił generał Wojciech Jaruzelski.

W trakcie trwania stanu wojennego kilkadziesiąt osób straciło życie, wielu zostało rannych. Internowano kilkanaście tysięcy osób związanych z Solidarnością.

16 grudnia, trzy dni po wprowadzeniu stanu wojennego, doszło do masakry w kopalni Wujek. Podczas pacyfikacji siłami milicji, wojska oraz Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Rannych zostało 41 milicjantów i żołnierzy, w tym 11 ciężko.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. Tamtego dnia w myśl zasady nie chcę ale muszę byłem o jak to się dzisiaj mówi – ciemnej stronie mocy.
    Mało kto na tę okoliczność pamięta słynne słowa Stanisława Kani – socjalizmu, będziemy bronić tak, jak się broni niepodległości kraju.
    Będąc w szkole podchorążych rezerwy, na słynnym wrocławskim ZMECh-u byłem uczony jakich sił i środków należy użyć do obrony niepodległości kraju.

  2. Po co pokazywać radzieckiego generała ,namiestnika Sowietów w okupowanej Polsce. Ten zdrajca nigdy nie był osądzony. Dziś nie brakuje gamoni co twierdzą że bolszewicy wyzwolili Polsk np. Czarzasty et consortes..W Jaworznie też są tacy co składają kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy sowieckich. Komunizm to największe zło w dziejach ludzkości ,poraża mózg i odbiera zdolność do samodzielnej refleksji. Ten drański system zabił 100 mln ludzi /Stalin ,Mao ,Pol Pot itd./a nadal są gamonie co wierzą w tą zbrodniczą iluzję .