niedziela, 19 maja, 2024

Regularne badanie wzroku u okulisty – o czym warto pamiętać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneRegularne badanie wzroku u okulisty - o czym warto pamiętać?

Regularne badanie wzroku u okulisty – o czym warto pamiętać?

- Advertisement -

 

Regularne badanie wzroku u okulisty – o czym warto pamiętać?

Regularne i częste badanie naszego wzroku może zdecydowanie zapobiec jego pogarszaniu. Dlatego też zamiast leczyć warto zapobiegać i przynajmniej raz w roku umawiać się na wizytę u okulisty.

Wzrok jako jeden z podstawowych zmysłów w naszej codziennej egzystencji – o czym warto pamiętać?

Wśród wielu różnych lekarzy specjalistów na rynku, do których udajemy się aby wykonać badania czy też aby sprawdzić stan naszego zdrowia, bardzo często zapominamy o tym jak ważną rolę pełnią wizyty u okulisty. Wzrok to jeden z podstawowych zmysłów naszego ciała, dzięki któremu możemy swobodnie się poruszać bez konieczności pomocy osób trzecich. To dzięki temu możemy normalnie funkcjonować w społeczeństwie, wykonywać codzienną pracę, cieszyć się swoim hobby i robić wszystko na co mamy ochotę. Dlatego też niesamowicie istotnym jest dbanie o nasze oczy, o ich stan.

Praca przed komputerem, zbyt długi kontakt z ekranem, czytanie przy słabym świetle to często przyczyny początków psującego się wzroku

Wiele osób współcześnie pracuje przed komputerem. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran zdecydowanie nie służy naszym oczom. Dlatego też warto mieć na uwadze fakt, że nasz wzrok może się z czasem pogarszać. U jednych kwestia ta jest związana z ogólnym stanem zdrowia oraz starzeniem się. U innych proces pogarszania się wzroku wynika z intensyfikacji korzystania z komputera, telefon czy też czytania przy bardzo słabym oświetleniu. Wówczas nasze oczy muszą się zdecydowanie bardziej wytężać, przez co możemy nadwyrężyć nasz zmysł. Warto pamiętać także o tym, że często wady wzroku, które sami sobie zafundujemy przez nasze niedopatrzenie, głupotę czy lenistwo sprawi że nasz wzrok pogorszy się nieodwracalnie. Będziemy mieć trudności z codziennym funkcjonowaniem. Czytanie będzie przychodziło z trudnością, a ulubione czynności również będą zdecydowanie trudniejsze do wykonania. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby nie zaniedbywać swoich oczu i regularnie chodzić do okulisty. Ważnym jest to, aby nie robić tego tylko od święta, albo w momencie, kiedy naprawdę coś złego dzieje się z naszymi oczami. Kontakt do dobrego lekarza powinniśmy mieć zawsze, a badanie wzroku traktować jak wizytę u dentysty. Jeśli nie będziemy chodzić regularnie, to bardzo szybko możemy nabawić się próchnicy zębów. Podobnie jest z okulistą, jeśli nie będziemy chodzić regularnie, przynajmniej raz w roku, aby się przebadać, później możemy mieć prawdziwy problem.

Pierwsze objawy psującego się wzroku – ból głowy, zlewające się literki – jak sobie z tym radzi? Jak postępować?

Kiedy pracujemy długo przed komputerem i po jakimś czasie zaczynamy odczuwać przez to dyskomfort, wówczas warto zwrócić uwagę na przyczyny tego kiepskiego samopoczucia i próbować je w pewien sposób zminimalizować. Przede wszystkim jeśli długo pracujemy przed komputerem możemy odczuwać ogromną suchość oczu. Wówczas warto udać się do apteki i zakupić krople nawilżające do oczu. Jeśli nie wiemy na jakie się zdecydować, warto wcześniej przeczytać kilka rekomendacji w sieci lub, co zdecydowanie może być korzystniejsze, zapytać o poradę farmaceutę w aptece. Wówczas będziemy pewni, że produkt, jaki kupujemy polecam nam osoba zaufana, która na co dzień ma kontakt z osobami o podobnych problemach. Jeśli przy wytężaniu wzroku, wpatrując się w treści na monitorze czujemy, że literki zaczynają nam się zlewać, a głowa zaczyna mnie pobolewać, mogą być to pierwsze znaczące symptomy, świadczące o tym, że nasz wzrok się pogarsza. Wówczas nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty.

Zapobiegać niż leczyć – czyli dlaczego warto regularnie chodzić do okulisty?

Lekarz okulista, do którego się udamy przebada nasz wzrok, sprawdzi czy mamy jakąś wadę oczu i jeśli w istocie coś jest na rzeczy, wówczas zaleci poczynienie kolejnych kroków, aby zminimalizować uszczerbek na zdrowiu. Bardzo często będzie to zalecenie, aby zakupić okulary, bowiem wówczas przy czytaniu czy wykonywaniu prac na komputerze, nasz wzrok nie będzie tak bardzo obciążony. W zależności od tego jaką mamy wadę wzroku lub z jakim schorzeniem oczu się zmagamy, wizyta u okulisty pomoże nam zwalczyć negatywne objawy, z którymi musimy się zmagać.

Jeśli nosimy już okulary lub soczewki jak często należy wówczas umawiać się na wizytę do okulisty?

Jeśli jednak nosimy już okulary czy też soczewki na oczach i po jakimś czasie zaczynamy zauważać pewien dyskomfort związany z tym, że nasze szkła niewiele nam pomagają czy też nasze szkła kontaktowe nie sprawdzają się tak dobrze na początku, wtedy koniecznie trzeba podjąć kolejne kroki, aby poprawić ten stan. Przede wszystkim warto udać się do lekarza okulisty, który ponownie przeprowadzi badania okulistyczne sprawdzi jak mają się nasze oczy. Bardzo możliwym jest, że od ostatniej wizyty u okulisty nasz wzrok ponownie uległ pogorszeniu. Wówczas nasze dotychczasowe szkła w okularach mogą wydać się niewystarczające. Szybkie i skomasowane działanie może sprawić, że będziemy mogli poprawić sobie komfort życia, stawiając na dobrej jakości szkła w okularach.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...