niedziela, 19 maja, 2024

Wynajem długoterminowy czy kredyt – co będzie najlepszą opcją dla Ciebie?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneWynajem długoterminowy czy kredyt – co będzie najlepszą opcją dla Ciebie?

Wynajem długoterminowy czy kredyt – co będzie najlepszą opcją dla Ciebie?

- Advertisement -

Rynek obfituje w wiele nowych modeli samochodów i wielu z nas prędzej czy później będzie chciało się wyposażyć w takie auto. Jednak samochód, nowy czy używany, do tanich nie należy.

Oszczędzanie pieniędzy na taki wydatek przy średniej pensji jest długotrwałe, a po drodze są przecież inne, często nieprzewidziane wydatki. Istnieją jednak alternatywy, dzięki którym można sobie pozwolić na nowe auto.

Samochód na kredyt

Kredyt jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy. Banki coraz częściej oferują kredyty celowe, obejmujące konkretny cel, na jaki mają zostać przekazane pieniądze. Kredyt samochodowy jest przykładem takiego kredytu. W zależności od banku, taki kredyt nie musi obejmować wyłącznie samochodu, może dotyczyć również innych pojazdów, a także samochodów używanych. Kupując samochód na kredyt stajemy się jego właścicielem na samym początku i możemy nim dysponować bez żadnych ograniczeń. Wysokość raty kredytu jest uzależniona od wysokości samego kredytu oraz oprocentowania.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność wśród nabywców. Polega on na wydzierżawieniu pojazdu na okres wskazany w umowie. Ten okres może wynosić nawet do 5 lat. Najemca w tym okresie może użytkować wynajmowany samochód według własnego uznania, musi jednak pamiętać o rocznym limicie kilometrów. Trzeba także wspomnieć, że właścicielem pojazdu w okresie wynajmu pozostaje firma wynajmująca. Wysokość miesięcznej raty za wynajem zależy od wartości pojazdu, jego osiągów oraz okresu, na jaki ma być wynajęty samochód. W umowie zawarta jest wartość rezydualna auta. Jest to przypuszczalna wartość samochodu po wygaśnięciu umowy, od której również zależy wysokość raty. Warto wspomnieć, że z oferty wynajmu długoterminowego mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy zarządzający dużymi flotami aut.

Jakie są różnice między wynajmem długoterminowym a kredytem?

Obie opcje mają swoje zalety oraz wady. Chcąc się zdecydować na którąś z nich, musimy wiedzieć, czym się charakteryzują i jakie występują między nimi różnice.

Wynajem długoterminowy pozwala nam na pełnowymiarowe użytkowanie auta minimalnym kosztem własnym. Najemca ponosi koszty wyłącznie za paliwo we własnym zakresie. W przypadku kredytu koszty serwisu i napraw ponosimy z własnych kieszeni. Wiąże to się jednak z tym, że w przypadku kupna samochodu na kredyt, to my jesteśmy jego właścicielem. Wynajmując auto, tym właścicielem jest firma wynajmująca, i to ona ponosi koszty związane z serwisem i z naprawami. Pełnoprawnym właścicielem pojazdu możemy się stać, gdy umowa dobiegnie końca. Wówczas mamy możliwość wykupu pojazdu za ułamek jego wartości. Wynajem długoterminowy wprowadza także roczny limit kilometrów – coś z czym się nie zetkniemy kupując samochód na kredyt. Ponadto wynajem długoterminowy dotyczy wyłącznie aut nowych, zaś kupując samochód na kredyt, możemy wybrać między nowym, a używanym.

W związku ze wszystkimi różnicami warto dobrze się zastanowić, na co tak naprawde się zdecydować.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...