niedziela, 19 maja, 2024

Zastosowanie bielizny termoaktywnej – po co i dla kogo?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneZastosowanie bielizny termoaktywnej - po co i dla kogo?

Zastosowanie bielizny termoaktywnej – po co i dla kogo?

- Advertisement -

 

Zastosowanie bielizny termoaktywnej – po co i dla kogo?

Bielizna termoaktywna to pojęcie, które coraz częściej reklamowane jest przez producentów odzieży sportowej. Osoby, dla których wysiłek fizyczny jest na porządku dziennym, regularnie uprawiają sport lub intensywnie trenują, z pewnością są zaznajomione z działaniem tego typu bielizny, jednak nie dla wszystkich to pojęcie jest jasne i zrozumiałe. Dlatego należy zadać sobie pytanie czym właściwie jest bielizna termoaktywna?

Jest to specjalny rodzaj bielizny wyprodukowany z odpowiedniego rodzaju dzianiny syntetycznej, której głównym celem jest odprowadzanie potu i pary wodnej ze skóry i pozostawianie jej suchej oraz tym samym zapewnienie doskonałej izolacji termicznej. Do wykonania tego typu bielizny wykorzystuje się najczęściej poliamid, poliester i elastan. W zależności od modelu można spotkać różne kombinacje i proporcje danych materiałów.

Funkcje bielizny termoaktywnej

Bielizna, by móc być nazwana mianem termoaktywnej, powinna spełniać kilka kluczowych funkcji. Pierwsza z nich dotyczy się wcześniej wspomnianej suchości i oddychalności skóry – dzięki temu użytkownik odczuwa większy komfort bez obawy o wyziębienie organizmu np. koszulka termoaktywna powinna stanowić dobrą izolację termiczną – zewnętrza warstwa zabezpiecza przed przenikaniem chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ciało. Tego typu element powinien gwarantować swobodę ruchów, zapobiegać uciskom i zatarciom skóry. Dodatkowo, bielizna ma za zadanie niwelować brzydkie, niechciane zapachy. Służą temu stosowane w produkcji srebrne nici lub tkaniny polipropylenowe, które posiadają właściwości bakteriobójcze i niwelują zapachy, na przykład pot. Spełniane wyżej opisanych funkcji możliwe jest dzięki charakterystycznym cechom, które powinna posiadać dobrej jakości bielizna termoaktywna. W pierwszej kolejności ważna jest lekko włochata, rozwinięta zewnętrzna powierzchnia bielizny. Ważna jest jej elastyczność, dzięki czemu materiał dopasowuje się i przylega do skóry. Materiał jest „ażurowy”, dzięki czemu wilgoć jest wchłaniana w wolniejszym tempie niż jest odparowywana z powierzchni.

Bielizna termoaktywna – jak wybrać odpowiednią?

Przed wyborem odpowiedniej bielizny termoaktywnej należy zastanowić się, jaką dany model funkcję powinien spełniać, jakie będzie jego przyszłe zastosowanie, w jakich warunkach atmosferycznych i do jakich aktywności fizycznych będzie wykorzystany. Na rynku wyróżnia się trzy podstawowe kategorie bielizny, którą można dobrać ze względu na rodzaj wykonywanej aktywności, warunków atmosferycznych i pory roku. Pierwszą z kategorii jest bielizna termoaktywna lekka – zaprojektowana z myślą o aktywności fizycznej w sezonie letnim, gdy temperatura sięga około 20 stopni. Wykonana jest z luźnego splotu zachowuje idealnie suchą skórę nawet podczas bardzo intensywnych treningów. Kolejna kategoria to bielizna termoaktywna średnia – dla miłośników sportów outdoorowych. Jej włókna są ułożone nieco gęściej, przez co sprawdzi się w temperaturach niskich i średnich. Bielizna termoaktywna średnia uznawana jest za bieliznę całoroczną. Ostatnią kategorię stanowi bielizna termoaktywna ciepła z myślą o turystyce zimowej przeznaczona do stosowania w bardzo niskich temperaturach . Splot bielizny jest bardzo gęsty, przez co jest najgrubsza. Do tej kategorii zaliczana jest także bielizna wiatroszczelna – idealna dla miłośników nart. Bardzo często, bielizna termoaktywna niezależnie od kategorii wyposażona jest w dodatkowe funkcje – ochrona przed deszczem lub słońcem.

Zwróć uwagę na detale

W wyborze odpowiedniej bielizny termoaktywnej nie liczy się jedynie grubość splotu lub dopasowanie do odpowiedniej pory roku. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Wybieraj modele wysokogatunkowe, które zapewnią wszystkie właściwości użytkowe. Małe detale odgrywają tak samo ważną rolę i odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Zwróć uwagę na wykończenie, rodzaj szwów oraz panele oddychające, które wpływają na komfort. Pamiętaj, że istnieją modele, które zawierają ochronę antybakteryjną.

Bielizna termoaktywna a bielizna termiczna

Osoby, które do tej pory nie były zaznajomione ze znaczeniem i funkcjami bielizny termoaktywnej i termicznej, mogą traktować oba pojęcia tożsame, bądź zamiennie. Co prawda zarówno jeden, jak i drugi typ bielizny jest bezpośrednio związany z ciepłem, jednakże ze względu na użyte technologie, budowę i materiały, produkty spełniają odmienne zadania. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest utrzymywanie komfortu cieplnego, natomiast bielizny termicznej, jego podnoszenie. Bielizna termiczna nie odpowiada za wentylację. Ciepło jest zachowane, co skutkuje podnoszeniem temperatury między organizmem, a odzieżą. Pot nie jest odprowadzany na zewnątrz, dlatego może to powodować otarcia skóry i wychłodzenie organizmu. Bielizna termiczna, w odróżnieniu do bielizny termoaktywnej nie jest polecana sportowcom a osobom z chorobami układu krążenia lub niedogrzaniem organizmu oraz tym, o niskiej aktywności fizycznej.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...