REKLAMA

Plisy to najbardziej uniwersalne i najchętniej wybierane osłony okienne. Konstrukcje te cenione są przede wszystkim za możliwość łatwego dostosowania do wszelkich okien – nawet tych o nietypowym kształcie czy dachowych. Plisy w większości wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału syntetycznego (np. poliestru) i poddane termicznej obróbce w celu nadania im specyficznego kształtu harmonijki. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego montażu tych elementów i ich właściwego czyszczenia.

Montaż bezinwazyjny oraz inwazyjny

Plisy są zazwyczaj sprzedawane w zestawie z wszelkimi częściami niezbędnymi do ich zamontowania w ramie okiennej. Można je zainstalować na dwa różne sposoby – albo bezinwazyjnie, albo też inwazyjnie. W tym pierwszym przypadku używa się wyłącznie prostych elementów w postaci klipsów oraz zatrzasków.

Charakteryzują się one tym, że nie uszkadzają ramy okna i pozwalają na łatwe zdjęcie plisy w dowolnym momencie, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem (np. gdy będziemy chcieli umyć szyby). Jedyną wadą tej metody jest tak naprawdę mniejsza trwałość konstrukcji.

Z kolei montaż inwazyjny polega na stałym przytwierdzeniu plis za pomocą wkrętów, do których wwiercenia wykorzystuje się oczywiście elektryczną wkrętarkę. Najpierw jednak należy zaznaczyć ołówkiem cztery otwory na ramie okiennej. Dzięki takiemu sposobowi montażu mamy pewność, że absolutnie żaden przeciąg czy silny wiatr nie uszkodzi konstrukcji.

Regularne czyszczenie i mycie to gwarancja wieloletniego użytkowania

Plisy okienne, podobnie zresztą jak inne osłony wykonane z materiału, wymagają systematycznego czyszczenia. Podstawą jest usuwanie z nich kurzu, najlepiej za pomocą odkurzacza z miękką szczoteczką w roli końcówki. Można też wykorzystać delikatną ściereczkę albo miotełkę przeznaczoną stricte do kurzu. W trakcie czyszczenia najwięcej uwagi warto poświęcić dolnym listwom i zgięciom tkaniny, gdyż zdecydowanie najszybciej gromadzą się w tych miejscach różnorodne zabrudzenia.

Drugą niezbędną czynnością pielęgnacyjną w przypadku plis jest pranie, pozwalające usunąć z tkaniny impregnowanej wszelkie plamy (np. z napojów lub jedzenia). Zaleca się robienie tego ręcznie w wannie lub kabinie prysznicowej. Woda powinna być chłodna lub letnia (maksymalnie 20-30 stopni Celsjusza), bo zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do zniekształcenia materiału oraz jego rozprostowania.

Do wody należy koniecznie dolać odrobinę łagodnego detergentu (np. płynu do tkanin) i pozostawić namoczoną całość na kilkanaście minut. Można poruszać tkaniną co jakiś czas, aby zarówno woda, jak i środek czyszczący dotarły do każdego zakamarka.

Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne spłukanie plis strumieniem wody z prysznica. Po praniu wieszamy je na oknie, składamy materiał w pierwotny kształt i czekamy całą dobę w celu jego unormowania się.

Dodajmy, że w trakcie prania zabronione jest mocne ugniatanie, pocieranie i szorowanie tkaniny gąbką, ponieważ czynności te przeważnie doprowadzają do odbarwienia albo uszkodzenia plis.

Więcej informacji znajdziesz na  https://grako.pl/kat/do-domu/plisy/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki