Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry w dniach od 8 do 14 marca 2020 roku będzie można wykonać darmowe badania przesiewowe w kierunku jaskry.

REKLAMA

Nasz Ośrodek włącza się w akcję „Polscy okuliści kontra jaskra” organizowaną przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

W Polsce problem jaskry może dotyczyć aż miliona osób. Szacuje się, że połowa z nich nie jest zdiagnozowana. Dzieje się tak, ponieważ w 90% przypadków choroba ma przebieg bezobjawowy. Rozwija się latami, potrafi doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku zanim chory zacznie zauważać problem. Dlatego powszechnie nazywana jest „podstępnym złodziejem wzroku”. Tylko wczesna diagnoza jaskry może ocalić wzrok. Dzięki badaniom mamy szansę wykryć chorobę na jej wczesnym etapie i zapobiec jej nieodwracalnym konsekwencjom, w tym ślepocie.

KAŻDY POWINIEN PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU PRZEJŚĆ PEŁNE BADANIE OKULISTYCZNE, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy. W Polsce panuje nieprawidłowe przekonanie, że jaskra to choroba, która dotyczy głównie osób w podeszłym wieku. Jednak może pojawić się na każdym etapie życia – nawet u dzieci i młodzieży. Do grupy szczególnego ryzyka należą osoby, u których w rodzinie zdarzały się wcześniej już przypadki choroby. Narażona jest również każda osoba powyżej 35. roku życia, osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko podwyższa się również wśród palaczy i żyjących w ciągłym stresie.

Akcja jest adresowana do osób, które nie mają zdiagnozowanej choroby i nie odwiedzili okulisty przynajmniej od roku. Skierowanie nie jest wymagane.

Prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację wizyt pod nr tel.: 511 077 897 lub 32 411 36 38.

Zaprasza Centrum Medyczne Marmedicam przy ul. Nadbrzeżnej 12 w Jaworznie.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki