REKLAMA

Czas karmienia piersią jest czasem wyjątkowym, zarówno dla dziecka, jak i mamy. Początki bywają trudne, ale z czasem obydwie strony zaczynają się doskonale rozumieć i chwile te są pełne miłości, ciepła i bliskości. Przychodzi jednak moment, kiedy karmienie piersią z różnych przyczyn trzeba zakończyć.

Powody bywają bardzo odmienne, między innymi takie jak powrót mamy do pracy, problemy zdrowotne, przyjmowane lekarstwa czy coraz starszy wiek dziecka. Dla każdej mamy jest to kwestia indywidualna, każda z mam taką decyzję musi podjąć sama. Jeśli jesteś w takiej sytuacji i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób zakończyć karmienie piersią, by był to naturalny i delikatny proces dla dziecka, przeczytaj poniższe wskazówki.

Daj sobie i dziecku czas

Skoro podjęłaś decyzję o zakończeniu karmienia, zaakceptuj ją i nie rób sobie wyrzutów. Pewnie już zauważyłaś, że dla dziecka ogromne znaczenie ma Twoje samopoczucie. Jeśli Ty jesteś spokojna, to dziecko czuje się bezpiecznie. Jeśli Ty jesteś pełna obaw, to dziecko również czuje się zalęknione.

Zarówno dla Ciebie jak i Twojej pociechy jest to nowa sytuacja, z którą musicie się powoli oswoić. Ważne jest, abyście ten proces przeszli razem. Nie zostawiaj dziecka pod opieką innej osoby przez 2,3 dni, mając nadzieję, że w tym czasie zapomni o ssaniu piersi. Będzie to dla niego podwójnie stresujące przeżycie. Jeśli tylko możesz, daj sobie i maluchowi około miesiąca na zaakceptowanie nowej sytuacji.

Na początku zrezygnuj z jednego karmienia

Aby odstawienie od piersi było naturalne, zrezygnuj najpierw z jednego karmienia. Najlepiej by było to karmienie dzienne. Jeśli jedynym posiłkiem Twojego dziecka jest mleko, zacznij je oswajać z butelką. Są dzieci, które od razu przyswajają taką formę karmienia i są zachwycone smokiem z butelki. Łatwiej im się ssie i szybciej otrzymują pokarm. Wtedy problem jest rozwiązany, bo dziecko zaczyna się samo domagać podawania butelki. Pozostaje tylko wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego.

Jeśli dziecko wypluwa smok od butelki, musisz uzbroić się w cierpliwość. Czasami warto odprowadzić swoje mleko wcześniej i próbować je podać. Jeśli maluch poczuje ten sam smak, być może chętniej będzie chciał się jego napić. Wtedy z czasem, gdy zaakceptuje butelkę, możesz zacząć przemycać mleko modyfikowane. Natomiast gdy dziecko bardzo nerwowo reaguje na wszelkie zmiany i powtarza się to codziennie, to daj mu jeszcze chwilę czasu. Nie musisz rezygnować z próby przekonania go do butelki, ale rób to spokojnie i delikatnie. Widocznie Twój maluch wciąż bardzo potrzebuje Twojej bliskości.

Jeśli Twoja pociecha jest już nieco starsza i może mieć urozmaiconą dietę, jedno karmienie możesz zastąpić innym posiłkiem. Być może wcale się nie zorientuje, że właśnie ominęło je ssanie piersi i co jakiś czas możesz tak postępować z kolejnymi karmieniami. Jeśli tych dodatkowych posiłków jest więcej, a dziecko karmienie piersią traktuje jako popijanie, dobrym rozwiązaniem jest podawanie w butelce przegotowanej wody. Starsze dziecko taką butelkę potraktuje jako ciekawostkę i może szybko przyzwyczaić się do niej poprzez zabawę. Postaraj się mu podawać ją dość często po parę łyków, by nie odczuwało dużego pragnienia. Zdarza się, że dzieci, które otrzymują już inne pokarmy, nie chcą przyjmować samego mleka modyfikowanego. Wtedy dla utrzymania prawidłowych wartości odżywczych w diecie dziecka możesz podawać je z kaszą.

Zakończenie nocnego karmienia piersią

Niektóre dzieci bardzo szybko przesypiają całe noce- szczególnie te, które w dzień zaakceptowały picie z butelki. Jeśli jednak w nocy są głodne, to najprawdopodobniej wypiją w ten sam sposób bez problemu porcję mleka. Są też pociechy, które w dzień odzwyczaiły się od ssania piersi, ale w nocy mają wciąż dużą tego potrzebę. Część dzieci wybudza się, by popić i wtedy znów zaczyna wystarczać butelka z przegotowaną wodą. Inne z kolei chcą się przede wszystkim przytulić i przy okazji wypić parę kropli mleka. Z karmienia nocnego tak naprawdę dzieci wyrastają same.

Pamiętaj, że dla dziecka ssanie piersi to jest cały rytuał. I nawet jak się od tego odzwyczai, będzie wciąż potrzebowało Twojej bliskości i poczucia bezpieczeństwa, które odnajdowało właśnie w tym momencie. Zapewniając mu poczucie miłości, akceptacji i ciepła, łatwiej i szybciej zakończycie karmienie piersią. Efekt tak naprawdę zależy od Was obojga, nie róbcie nic na siłę. Na wszystko przyjdzie czas.

Więcej informacji na: https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ