500 złotych na wakacje. Jak się ubiegać?

fot.pixabay

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde zdrowe dziecko i 1000 zł dla tych niepełnosprawnych – projekt takiej ustawy złożył w sejmie prezydent Andrzej Duda. Choć w miniony piątek został on już przyjęty przez posłów, prawdopodobnie projekt czekają poprawki Senatu.

REKLAMA

Projekt zakłada przyznanie bonu wszystkim beneficjentom programu 500+, a ze  świadczenia będzie można skorzystać aż do marca 2022 roku. Otrzymają go także dzieci, które dopiero przyjdą na świat przed tą datą. Zamysł jest jednak taki, by skorzystały nie tylko rodziny, ale i polscy przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne. Dlatego też rodzice będą musieli przeznaczyć świadczenie na konkretny cel – opłacą nim na przykład kolonie, obóz sportowy czy pobyt w hotelu. Bon nie będzie miał bowiem formy gotówki, ale specjalnego, elektronicznego kodu. Po podaniu go na przykład w recepcji hotelu, właściciel otrzyma przelew na konto po kilku dniach.

Jak będzie można ubiegać się o bon?

Z odpowiedzią przychodzi Ministerstwo Rozwoju:

  1. “Jeśli spełniasz kryteria, otrzymasz bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
  2. Aktywacja Twojego bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.
  3. Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Pamiętaj – program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.
  4. Jeśli będziesz miał pytania i wątpliwości dotyczące programu, będziesz mógł skorzystać ze specjalnej infolinii. Będzie ona wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.”

Choć posłowie przyjęli już projekt, na skorzystanie ze świadczenia będzie trzeba jeszcze poczekać. Jak poinformował podczas niedzielnej konferencji prasowej w Szczecinie marszałek Senatu Tomasz Grodzki, najprawdopodobniej projekt czekają zmiany. Szczegóły nie są jeszcze znane. Czy uda się więc skorzystać z bonu w tegoroczne wakacje? Tego także nie wiadomo, na szczęście – o ile ten zapis zostanie utrzymany – na jego wykorzystanie beneficjenci będą mieli jeszcze niemal dwa lata.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki