Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków wystąpił do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o zmianę stawki opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 1 oraz poinformował o zamiarze utrzymania stawki preferencyjnej dla płatności automatycznych

REKLAMA

Stalexport Autostrada Małopolska SA planuje od 1 października br. zmienić stawkę opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów kategorii 1. We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad koncesjonariusz informuje również o zamiarze utrzymania stawki preferencyjnej dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych. Stawki dla pozostałych kategorii pojazdów mają pozostać na obecnie obowiązującym poziomie.

Ostatnia zmiana stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów kategorii 1 miała miejsce 1 marca 2015 r. W styczniu br., dla użytkowników płatności automatycznych stawki zostały obniżone, z 10 do 7 zł na każdym placu poboru opłat.

Zgodnie z wnioskiem złożonym przez SAM S.A. do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, stawka opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 1 ma od 1 października br. wzrosnąć o 2 zł i wynosić 12 zł na każdym placu poboru opłat. Zmianom w obowiązującym cenniku towarzyszyć ma utrzymanie stawki preferencyjnej dla kierowców samochodów osobowych, którzy wnoszą opłaty poprzez elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz aplikacje Autopay i SkyCash. Od października br. będą płacić za przejazd na każdej bramce o 4 zł mniej, czyli 8 zł.

Oznacza to, że kierowcy samochodów osobowych wnoszący opłaty automatycznie będą mieli od 1 października 2020 roku stawkę niższą o 20 proc. w stosunku do obecnej stawki 10 zł. Stawka 8 zł obowiązywała przed ponad dziesięciu laty, tzn. od 1 grudnia 2009 roku.

Stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdym PPO) i kategorii 4 i 5 (30 zł na każdym PPO) zostaną utrzymane.

Mimo planowanej zmiany stawek opłat za przejazd, kierowcy, którzy wybiorą automatyczne metody płatności za przejazdy, dzięki rabatowi w wysokości 4 zł wciąż będą mogli podróżować taniej. Korzystający z A4Go w formule pre-paid, do końca września br. mogą nabywać impulsy, czyli przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków, w cenie 7 zł, ważne przez kolejne dwa lata niezależnie od zmian cennikowych – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA. – Zmiana stawek za przejazd wynika ze wzrostu kosztów eksploatacji i utrzymania projektu, jakim jest zarządzany przez nas odcinek autostrady A4 w okresie ostatnich pięciu lat. Na przestrzeni ostatnich miesięcy, korzystając z niższego poziomu ruchu, prowadzimy intensywne prace remontowe, które mają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróżowania autostradą. Cały czas ponosimy spore nakłady inwestycyjne, w tym m.in. w nowoczesne i szybkie metody wnoszenia opłat, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej – dodaje.

W lipcu br. SAM SA poszerzył wybór automatycznych metod płatności za przejazdy o aplikację SkyCash, rozszerzył także elektroniczny pobór opłat A4Go o formułę post-paid. W godzinach szczytu udział płatności automatycznych w transakcjach ogółem wynosi ok. 35 proc.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ