sobota, 27 kwietnia, 2024

Filtry węglowe do okapów kuchennych – czy i kiedy się przydadzą?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneFiltry węglowe do okapów kuchennych – czy i kiedy się przydadzą?

Filtry węglowe do okapów kuchennych – czy i kiedy się przydadzą?

- Advertisement -

Filtry węglowe do okapów kuchennych – czy i kiedy się przydadzą?

Zadaniem filtrów węglowych jest pochłanianie oparów i intensywnych zapachów w okapie, który nie jest podłączony do instalacji wentylacyjnej. To od ich skutecznego działania zależy efektywność naszego pochłaniacza kuchennego. Sprawdź, czy pochłaniacz na filtry to rozwiązanie dla Ciebie, jakie jest jego przeznaczenie i jak odpowiednio dobrać do niego filtry węglowe.

Wyciąg vs. pochłaniacz

Okapy kuchenne mogą działać na dwa sposoby. Wyciągi – czyli urządzenia bezpośrednio podłączone do komina wentylacyjnego – pracują w cyklu otwartym. Z kolei tzw. pochłaniaczew cyklu zamkniętym. Na czym to polega? Okapy te, właśnie za sprawą filtrów węglowych, oczyszczają powietrze, które następnie w czystej postaci wraca do kuchennego obiegu. Opary, nieprzyjemne zapachy czy dym nie są odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia, a zatrzymywane przez filtry. Które rozwiązanie jest lepsze? Tak naprawdę wszystko zależy od możliwości, jakie daje nam nasza kuchnia. Jeżeli nie możemy podłączyć okapu do wentylacji, nie rezygnujmy z niego całkowicie, a po prostu wybierzmy pochłaniacz.

Okap na filtry – wady i zalety

Pochłaniacz to urządzenie niezwykle uniwersalne. Ponieważ nie musimy zapewnić mu podłączenia do wentylacji, tak naprawdę możemy łatwo zainstalować go w dowolnym miejscu w kuchni. Podczas planowania układu pomieszczenia mamy zatem pełną dowolność. Jeżeli na przykład zamarzy nam się wyspa z płytą grzejną – żaden problem. Bez trudu możemy umieścić nad nią okap, nawet gdy nasza kuchnia nie jest do tego przystosowana pod względem dostępu do wentylacji. Co więcej, pochłaniacze nad wyspę to obecnie wyjątkowo dekoracyjne modele o finezyjnych kształtach, często bardziej z zewnątrz przypominające stylowe oświetlenie, niż praktyczne urządzenie. A czy okap na filtry ma jakieś wady? W trybie zamkniętym pochłaniacz może działać nieco mniej wydajnie. Oznacza to, że czas wymiany powietrza w pomieszczeniu może być trochę dłuższy, niż gdyby urządzenie pracowało jako wyciąg. Nie są to jednak aż tak diametralne różnice, by rezygnować ze wszystkich zalet płynących z posiadania pochłaniacza.

Wkłady węglowe do okapu w kuchni – jak działają?

Filtry węglowe do okapów zbudowane są z niewielkich kulek aktywnego węgla. To właśnie te niepozorne elementy są odpowiedzialne za absorbcję oparów i zapachów, a więc za zachowanie w kuchni odpowiedniego poziomu wilgotności i przyjemnej woni powietrza. Niemniej jednak, należy pamiętać, że tego rodzaju filtr ma ograniczoną chłonność, dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana. Jak często należy go wymieniać? Wszystko zależy oczywiście od intensywności, z jaką użytkujemy nasz okap, jednak z reguły po nowy filtr powinniśmy sięgać mniej więcej co 3 do 6 miesięcy. Taką częstotliwość wymiany wkładów węglowych zaleca w instrukcjach obsługi swoich urządzeń na przykład polski producent sprzętu AGD, marka Kernau. W okapach kuchennych – bez względu na to, w jakim cyklu z nich korzystamy – znajdziemy jeszcze drugi rodzaj filtrów. Są to filtry przeciwtłuszczowe. Ich zadaniem jest zatrzymywanie drobinek tłuszczu i zapobieganie, by nie dostały się one do silnika urządzenia. Dzięki temu że filtry te są zmywalne, można, w razie potrzeby, łatwo je zdjąć i wyczyścić.

Filtry węglowe do okapów kuchennych – jak wybrać?

W zależności od modelu okapu, na który się zdecydujemy, inaczej wyglądać będą kompatybilne z nim filtry węglowe. Zdarza się, że filtry te otrzymujemy w komplecie już podczas zakupu pochłaniacza. Wtedy sprawa jest prosta. Co jednak, gdy wkładów nie ma w zestawie? Jak dobrać filtry i jak je montować? Wszystkie informacje odnośnie do instalacji filtrów i ich rodzajów znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno oryginalne wkłady, jak i ich zastępniki. Miejmy jednak na uwadze to, że jeżeli zależy nam na jak najlepszym działaniu okapu, wybierając filtry, powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Tańsze zamienniki nie zawsze będą równie skuteczne co oryginalne wkłady dedykowane konkretnie do naszego modelu pochłaniacza.

Wszystkie filtry węglowe marki Kernau znajdziesz pod adresem:

https://www.kernau.com/kategoria/akcesoria/filtry.html

- Advertisment -

Dzień Ziemi w Geosferze

W Geosferze z okazji Dnia Ziemi odbył się piknik ekologiczny dla jaworznickich szkół. Uczniowie mogli skorzystać ze strefy ekologiczno-edukacyjnej oraz uczestniczyć w warsztatach. W piątek,...

Kolizja trzech na ul. Wysoki Brzeg

Na ulicy Wysoki Brzeg doszło do kolizji trzech aut osobowych. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W piątek, 26 kwietnia na ulicy wysoki Brzeg po...

Pożar budynku na ulicy Traugutta

Zastępy Państwowej Straży Pożarnej interweniowały na ulicy Traugutta, gdzie w jednym z budynków jednorodzinnych doszło do pożaru. W piątek, 26 kwietnia około godziny 14:05 Komenda...