Bezpieczne mieszkanie, czyli jak ustrzec się przed włamaniem

Domy i mieszkania, w których jest gromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Idealnego zabezpieczenia nie ma. Zastanówmy się, czy zrobiliśmy wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko włamania do naszego mieszkania.

REKLAMA

Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna, nawet podczas chwilowej nieobecności. Do włamania zachęcają słabe drzwi, łatwe do otwarcia zamki i brak zainteresowania sąsiadów.

Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie włamania na policję nawet telefoniczne o każdej porze, daje większe szanse na wykrycie sprawcy.

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu- dzwoń na Policję. Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie!

Dzwoń na policję gdy:

– zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;

– usłyszysz hałasy na posesji sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;

– zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;

– opuszczając na dłuższy czas swój dom (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze i poproś o zapalanie codziennie, chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, czy wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji;

– zauważysz podejrzaną osobę obserwującą okoliczne obiekty.

Jak powiedział nam Michał Nowak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, również działki w okresie jesiennym są łakomym kąskiem dla złodziei.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki