Czym są i jak działają tranzystory?

REKLAMA

Jednymi z elementów, które znacząco zrewolucjonizowały dzisiejszą elektronikę, są tranzystory. Urządzenia te w praktyczny sposób wykorzystywane są jako wzmacniacze mocy, a także jako elektroniczne przełączniki sygnałów uzyskanych za pomocą energii elektrycznej. Do czego służą i jakie są rodzaje tranzystorów?

Zastosowanie tranzystorów

Tranzystor zastąpił używane we wcześniejszych czasach lampy elektronowe, które były niezbyt poręczne i często ulegały różnego rodzaju awariom. Element ten jest obecnie powszechnie stosowany i znaleźć go można w prawie każdym układzie elektronicznym. Cechuje się on właściwościami wzmacniającymi sygnał elektryczny. Tranzystory wykorzystywane są:

  • do budowy wzmacniaczy – np. operacyjnych, różnicowych, pasmowych, mocy i selektywnych,
  • jako element konstrukcyjny – np. w stabilizatorach, źródłach prądowych, generatorach, przerzutnikach, lustrach prądowych, kluczach elektronicznych, przesuwnikach napięcia,
  • jako budulec pamięci półprzewodnikowych (np. RAM, ROM) i bramek logicznych.

Obudowy tranzystorów różnią się w zależności od ich parametrów i przeznaczenia.

Wybór tranzystora – rodzaje, wartość

Wyróżnia się dwie podstawowe grupy tranzystorów: bipolarne i unipolarne. Innymi kryteriami podziału mogą być także typy użytych półprzewodników, materiał wykonania oraz parametry (moc i częstotliwość). Jednym z najpopularniejszych, jest podział tranzystorów na:

  • Tranzystory unipolarne – charakteryzują się tym, iż sterowanie prądem odbywa się w nich za pomocą pola elektrycznego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to szczególnie nowy wynalazek. Tranzystor polowy opatentowany został bowiem już w roku 1926.
  • Tranzystory bipolarne – są one zbudowane z trzech warstw półprzewodników, które różnią się typem przewodnictwa.

Różnorodne tranzystory, zamknięte w przeróżnych obudowach, znaleźć można między innymi pod adresem https://www.micros.com.pl/tranzystory/. Wyszukiwarka tranzystorów pomoże znaleźć odpowiedni model produktu, w zależności od oczekiwanych parametrów i ceny, oraz ułatwi zapoznanie się z dokumentacją techniczną i charakterystyką danego podzespołu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki