Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie po raz pierwszy uczestniczyły w projekcie  edukacyjno- teatralnym „Pisklaki w reflektorach” realizowanym przez Teatr Sztuk w Jaworznie pod kierownictwem pani Barbary Wójcik- Wiktorowicz.

REKLAMA

Na potrzebę projektu w przedszkolu została utworzona grupa teatralna, która  od września przygotowywała się do wystawienia spektaklu pt.: „Piknik pod staruszkiem Dębem”, którego scenariusz napisała nasza koleżanka Monika Wiśnicka.

Przedstawienie w zabawnym sposób uczyło oraz przekazywało widzom  treści  proekologiczne związane  z segregowaniem odpadów oraz zanieczyszczeniem powietrza przez smog.

W projekcie czynnie uczestniczyły nauczycielki: Anna Matusik, Krystyna Maciaszczyk oraz Izabella Kubowicz, które korzystając ze wsparcia zarówno materialnego, które pokryło koszty przygotowania scenografii i kostiumów jak również ze wsparcia warsztatowego podnosiły swoje kompetencje w pracy teatralnej z dzieckiem.

Nieocenionym wsparciem podczas realizacji przedstawienia były konsultacje z panią Elżbietą Gorzką- Kmieć, która dzieliła się z nami swoim doświadczeniem zawodowym w teatrze dziecięcym. Okazało się, że fantastyczną, minimalistyczną dekorację można zrobić z szarego papieru, celofanu, folii bąbelkowej, rur, otulin czy surowców wtórnych.

Scenariusz ma być punktem wyjściowym do opowiedzenia własnej historii. Na nowo odkryłyśmy, że teatr dziecięcy powinien bawić,  a poprzez zabawę uczyć i rozwijać. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Pisklaków w reflektorach”. 

                                                                                                Izabella Kubowicz

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki