REKLAMA

Montaż pompy do studni może się wydawać rzeczą banalnie prostą, jednak to tylko pozory. Niedoświadczeni inwestorzy mogą tutaj popełnić szereg błędów, które nie dość, że będą skutkować pogorszeniem wydajności urządzenia, to jeszcze w dłuższym okresie grożą poważną awarią. Nie oznacza to oczywiście, że koniecznie trzeba tutaj skorzystać z usługi fachowca. Montaż można przeprowadzić samodzielnie i powinien sobie z tym poradzić każdy, kto ma podstawowe umiejętności hydrauliczne i elektryczne. Jak to zatem zrobić poprawnie? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Przygotowujemy pompę głębinową do montażu w studni

Fabrycznie nowa pompa głębinowa nie jest jeszcze gotowa do zanurzenia w wodzie. Na tym etapie musimy zadbać o jej uzbrojenie, a także o przyłączenie rury PE, którą będzie tłoczona woda do zbiornika hydroforowego. Zaczynamy więc od wkręcenia mosiężnego nypla z zaworem zwrotnym – zapobiegnie on cofaniu się wody do pompy. Przypominamy o konieczności dobrania nypla oraz zaworu zwrotnego w takim samym rozmiarze, jak przyłącze gwintowe na pompie.

W kolejnym kroku sięgamy po wysokociśnieniową złączkę do rur PE w odpowiednim rozmiarze, którą podłączymy rurę do pompy. Należy również zadbać o to, aby długość rury odpowiadała głębokości studni. Przed odmierzeniem potrzebnego odcinka sprawdzamy, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody oraz jak bardzo się ono obniża w trakcie poboru. Można do tego użyć pompy hydroforowej lub głębinowej pożyczonej od kogoś znajomego czy wypożyczonej w sklepie studniarskim. Pamiętajmy, że większość pomp głębinowych wymaga pełnego zanurzenia w wodzie.

Mocujemy linkę stalową

Linka stalowa jest zdecydowanie najlepszym wyborem do zabezpieczenia pompy przed upadkiem na dno studni. Niektórzy stosują tutaj linki plecione, ale nie polecamy ich z uwagi na znacznie większą średnicę oraz mimo wszystko ryzyko przerwania/przecięcia linki.

Wybierając linkę stalową do montażu pompy głębinowej zwracamy uwagę na to, czy została ona wykonana ze stali kwasoodpornej A4, która ma znacznie lepsze właściwości antykorozyjne niż stal nierdzewna.

Linkę mocujemy przy pomocy uchwytu na pompie, pamiętając o wykonaniu dwóch zacisków na każdą pętlę. Drugi koniec linki przywiązujemy do uchwytu na zewnątrz studni – może to być uchwyt w głowicy studziennej lub szekla wbita w betonową posadzkę.

Mocujemy kabel

Kabel zasilający należy przymocować do rury PE na całej długości, stosując do tego trytytki (opaski elektryczne) co około 150 centymetrów. Zapobiegnie to przecierania się kabla podczas umieszczania pompy w studni lub jej wyciągania.

Zwracamy przy tym uwagę na fakt, iż fabryczny przewód zasilający pompę głębinową będzie z pewnością zbyt krótki, dlatego najlepiej jest od razu zlecić jego przedłużenie w sklepie, w którym zamierzamy kupić urządzenie. Należy tutaj upewnić się, że sklep udziela gwarancji na hermetyczność złącza. Zamawiając tę usługę w jednym z największych sklepów z pompami i wyposażeniem do studni – sklep-hydros.pl, otrzymasz najdłuższą na rynku, aż 3-letnią gwarancję na wykonane złącze.

Rada

Kabel powinien mieć taką długość, aby po umieszczeniu pompy w studni na wymaganej głębokości nie było problemu z podłączeniem urządzenia do prądu za pośrednictwem wyłącznika ciśnieniowego.

Montujemy głowicę studzienną

Głowica studzienna ma za zadanie zabezpieczyć studnię przed dostawaniem się do niej różnych zanieczyszczeń, ale też owadów, gryzoni etc. Rezygnacja z głowicy jest dość powszechnie popełnianym błędem i niepotrzebną oszczędnością – cena takiego elementu wynosi od 100-150 złotych (PVC) do około 200 złotych (ocynk), w zależności od średnicy. Głowica zapewnia również solidne podparcie dla elementów przyłączeniowych pompy, dlatego po prostu trzeba ją zastosować. Będzie służyć przez cały okres eksploatacji studni.

Montaż głowicy jest ostatnim etapem prac hydraulicznych związanych z montażem pompy głębinowej. Teraz oczywiście zostało jeszcze podłączenie jej do zbiornika hydroforowego (ocynkowanego lub przeponowego) oraz zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, m.in. sofstartu, falownika czy zabezpieczenia przed suchobiegiem.

Dodatkowe informacje znajdziesz w naszych poradnikach: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Jak-zamontowac-pompe-glebinowa-w-studni.html


Autor: Grzegorz Krysztofiak

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki