REKLAMA

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób jest zainteresowana posiadaniem akwarium. Nie wszyscy jednak wiedzą w jakie wyposażenie należy się zaopatrzyć. Jakie kwestie koniecznie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Gdzie dokładnie powinno się ustawić akwarium?

Jak wiadomo akwarium może być ozdobą praktycznie każdego pomieszczenia. Rekomendowane jest jednak kierowanie się również kwestiami bezpieczeństwa. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że waga zaaranżowanego akwarium zalanego wodą może dochodzić do kilkuset kilogramów. Należy zatem bardzo dokładnie upewnić się czy obciążenie stropu zostało właściwie dostosowane litrażu zbiornika. Można również podjąć decyzję o ubezpieczeniu mieszkania przed ewentualnym zalaniem. Ponadto zbiornik powinien być umiejscowiony możliwie najdalej od okien.

Filtr do akwarium

Należy mieć świadomość, że właściwa filtracja w akwarium jest bardzo istotna, by możliwe było cieszenie się zdrowym i czystym zbiornikiem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przy nieodpowiednio dobranym filtrze w akwarium stosunkowo szybko rozwiną się różnego rodzaju glony. Z kolei poszczególne parametry ulegną znacznemu pogorszeniu.

Warto wiedzieć, że filtracja biologiczna będzie miała miejsce nie tylko w filtrze, ale również zbiorniku. W trackie procesu filtracji mechanicznej wkład, który znajduje się w filtrze np. włóknina czy gąbka, wychwytują największe zanieczyszczenia w akwarium. Z kolei dzięki filtracji chemicznej możliwe jest usunięcie z wody szkodliwych substancji, do których należy zaliczyć toksyny czy metale ciężkie.

Filtr zewnętrzny doskonale zda egzamin w większych akwariach. Doskonałym przykładem może być filtr kubełkowy. Z kolei mniejsze zbiorniki można bez żadnego problemu zaopatrzyć w filtry wewnętrzne.

Jak dobrać zestaw CO2 do akwarium?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dozowanie dwutlenku węgla w każdym akwarium z większą ilością roślin będzie oddziaływać bardzo korzystnie nie tylko i wyłącznie na ich kondycję, ale również tempo wzrostu. Warto również wiedzieć, że węgiel będzie odgrywał niezwykle istotną rolę w procesie fotosyntezy. Z kolei niedobór tego składnika przyczyni się do spowolnienia procesu. Co z kolei przełoży się na znacznie wolniejszy wzrost poszczególnych roślin.

Głównym elementem całego zestawu będzie oczywiście butla. Oczywiście obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo tego typu produktów, które różnią się między sobą nie tylko i wyłącznie kształtem dna, ale również wielkością. Rekomendowane jest dobranie butli nie tylko do wielkości akwarium, ale również możliwości gabarytowych. Warto zaznaczyć, że najpopularniejsze pojemności wynoszą 1,5 oraz 2 i 6 litrów.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki