niedziela, 19 maja, 2024

Czy to afty u dziecka? Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzy to afty u dziecka? Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć

Czy to afty u dziecka? Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć

- Advertisement -

Zastanawiasz się, dlaczego pociecha nie chce nic jeść i odmawia mycia zębów? Nie wiesz, z jakiego powodu uskarża się na ból w obrębie jamy ustnej? To mogą być afty u dziecka – dowiedz się, jak je rozpoznać i na czym polega leczenie.

Afty u dziecka często błędnie określane są mianem pleśniawek. To dwie różne przypadłości, których nie można lekceważyć.

Afty u dziecka – cechy charakterystyczne

Mianem aft określa się bardzo bolesne owrzodzenia (nadżerki), które pokryte są białym nalotem. Tego rodzaju ubytki otoczone są zapalnym obrzeżem – dość charakterystycznym. Ich średnica zwykle waha się w granicach od 0,5 mm do 5 mm, aczkolwiek niekiedy zmiany osiągają wielkość nawet 3 cm.

Afty najczęściej powstają wewnątrz jamy ustnej – na podniebieniu miękkim, policzkach, języku. Niekiedy mogą występować także na wargach.

Jak usunąć afty u dziecka?

Afty u dziecka i dorosłych to zmiany, które ustępują samoistnie – zwykle po 7-14 dniach. Warto jednak podjąć stosowne działania po to, aby złagodzić dyskomfort i uciążliwe dolegliwości bólowe.

  • Ziołowe płukanki

W łagodzeniu dolegliwości bólowych i stanów zapalnych pomagają ziołowe płukanki. Wystarczy zaparzyć rumianek, szałwię czy liście maliny i przepłukiwać nimi jamę ustną.

Warto jednak pamiętać, że metoda ta nie będzie odpowiednia dla małych dzieci.

  • Płukanka solna

Zamiast ziół można wykorzystać sól kuchenną. ½ łyżeczki soli należy rozpuścić w szklance ciepłej wody. Jamę ustną należy przepłukiwać nawet kilka razy dziennie.

  • Okład z rumianku

Okład z rumianku pomoże złagodzić stan zapalny. Koszyczki rumianku umieść w gazie i zwiń. Zaparz i pozostaw woreczek do ostygnięcia. Następnie przykładaj w miejscu pojawienia się aft u dziecka.

  • Preparaty z apteki

W walce z dolegliwościami towarzyszącymi aftom pomóc mogą preparaty z apteki. Zawarte w nich składniki pomagają zminimalizować dyskomfort poprzez łagodzenie podrażnień i pielęgnację uszkodzonej skóry.

Wybierając apteczne środki, warto zwrócić uwagę na ich postać – powinna być adekwatna do wieku dziecka. O ile w przypadku starszych pociech stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zda egzamin, o tyle w przypadku dzieci młodszych i niemowląt znacznie lepszym rozwiązaniem będą preparaty w formie sprayu.

Uwaga na afty nawracające

Nawet jeśli afty u dziecka znikną, mogą wrócić za jakiś czas – szczególnie wtedy, gdy przyczyna ich problemu nie zostanie wyeliminowana. Warto bowiem pamiętać, że tego rodzaju owrzodzenia mogą powstawać na skutek m.in.:

  • niewłaściwej higieny
  • wkładania do buzi brudnych przedmiotów
  • uszkodzeń mechanicznych, np. podczas mycia zębów
  • chorób autoimmunologicznych
  • alergii
  • obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym
  • niedoborów niektórych witamin i składników mineralnych.

Jeśli afty u dziecka pojawią się ponownie, warto skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Pozwoli to na wykluczenie współistnienie chorób, które mogą sprzyjać powstawaniu bolesnych nadżerek.

undefined

- Advertisment -

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....