niedziela, 19 maja, 2024

Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy?

- Advertisement -

Z pewnością, większość z nas marzy o swoim własnym domu, z prywatnym ogródkiem, z dala od wścibskich sąsiadów czy szumu tętniącego miasta. Jednak, zanim marzenia te staną się rzeczywistością a my będziemy mogli zaprosić rodzinę czy znajomych na wspólne spędzanie wolnego czasu – czeka na nas wiele dylematów. Budowa domu to nie tylko wybór odpowiedniego koloru elewacji czy zasłon do salonu. Jest to przede wszystkim droga przez ciągłe wiele niepewności i wątpliwości. Przede wszystkim, kluczowym aspektem jest fakt, czy wybierzemy dom parterowy czy piętrowy?

Jak wybrać projekt domu – czym się kierować?

Decydując się na budowę domu, zazwyczaj mamy nadzieję, że posłuży nie tylko nam, ale i dzieciom czy w przyszłości – wnukom. Dlatego też, niezwykle istotny jest sam projekt domu. Powinien on być ponadczasowy, ale i bardzo funkcjonalny. W odpowiednim projekcie domu powinno być wszystko szczegółowo opracowane. Nie tylko sama konstrukcja budynku, ale i wszelkie instalacje, dokładna przestrzeń.

Zalety i wady domów piętrowych

W Polsce nadal to właśnie one cieszą się zdecydowanie większą popularnością, aniżeli domy parterowe. Ogromnym plusem jest przede wszystkim przestrzeń, jaką zajmuje sama konstrukcja – w przypadku tego rozwiązania zdecydowanie oszczędzamy na powierzchni zakupionej działki, na rzecz chociażby bardziej rozbudowanego ogrodu.

Co istotne, dom piętrowy jest także mniej kosztowny także pod względem samej budowy. Dzięki mniejszej powierzchni, jaką zajmuje, tym samym maleją koszty ogrzewania budynku czy koszty wybudowania i konserwacji dachu. Dom piętrowy jest także dobrym rozwiązaniem na rozdzielenie powierzchni prywatnej od tej, przeznaczonej dla gości. Na parterze zazwyczaj znajduje się kuchnia, jadalnia i salon, natomiast dopiero na wyższych piętrach tworzone są sypialnie czy pokoje zabaw dla dzieci. To również dość uniwersalne rozwiązanie, w przyszłości chcąc „podzielić” nieruchomość na dwupokoleniową rodzinę, łatwo zaaranżować poszczególne pietra dla każdej rodziny.

To zdecydowanie najbardziej znaczące zalety, a co z wadami?

Przede wszystkim, wracając do kosztów – w przypadku domu piętrowego dochodzą istotne wydatki, takie jak schody, okna dachowe czy strop. Ze względu na poddasze, sama powierzchnia użytkowa konstrukcji także nieco się zmniejszy względem tego samego metrażu w przypadku domu parterowego.

Zalety i wady domów parterowych

Co ciekawe, budowa domu parterowego jest z reguły szybsza aniżeli jego piętrowego brata, a tym samym nieco mniej skomplikowana. Istotną zaletą takiej nieruchomości jest także brak schodów, co jest dużym ułatwieniem nie tylko dla osób starszych, ale i rodzin z małymi dziećmi. Wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie przede wszystkim na wygląd samej budowli. To niezwykle nowoczesny i ciekawy wybór a sam dom sprawia wrażenie zdecydowanie widniejszego i bardziej przestronnego.

A co z wadami takowego domu? Przede wszystkim jest to cena. Ze statystyk wynika, iż sama budowa – względem domu piętrowego jest o około 10% wyższa. Jednak do całkowitych kosztów należy także doliczyć koszt działki, które w obecnych czasach są także naprawdę sporym wydatkiem. Chcąc posiadać jeszcze rozbudowany ogród z częścią wypoczynkową, trzeba liczyć się z zakupem dość sporej metrażowo działki.

Jaka działka jest potrzebna aby wybudować dom piętrowy a parterowy?

Wielkość i kształt działki to niezwykle istotne kwestie podczas planowania budowy domu. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na parterowy czy piętrowy budynek – najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kwadratowej działki. Jeśli natomiast, mamy do dyspozycji jedynie powierzchnię o kształcie prostokąta, to także nie będzie zły wybór. Nie powinna jednak być ona zbyt wąska czy krótka – zdecydowanie utrudni to wybudowanie domu parterowego. Sprawa nieco komplikuje się także podczas posesji o nieregularnych kształtach – wówczas nieco trudniej zaprojektować sam wygląd domu.

Jeśli mowa o powierzchni – chcąc postawić budynek parterowy o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych należy zakupić działkę 1000 m2. Natomiast na podobnej wielkości dom piętrowy, zdecydowanie wystarczy posesja o powierzchni 500 m2.

undefined

- Advertisment -

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak o niej mówić tym, do których jestem posłany? Najchętniej to,...

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat w Unii Europejskiej, a w dalszym ciągu wygrywa kłamstwo,...

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...