niedziela, 19 maja, 2024

Opłaty za rejestrację pojazdu – co musisz o nich wiedzieć?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneOpłaty za rejestrację pojazdu – co musisz o nich wiedzieć?

Opłaty za rejestrację pojazdu – co musisz o nich wiedzieć?

- Advertisement -

Rejestracja pojazdu w niektórych przypadkach może być dodatkowym, dość wyraźnym obciążeniem budżetu zakupowego. Nie zawsze chodzi tylko o wysokość opłat, ale czasem o kwestie poboczne związane z tą – wydawałoby się – prostą procedurą.

Co się miało zmienić, a zostaje bez zmian?

Rok 2020 był czasem rozmów o wielu ciekawych zmianach, które zmniejszyłyby obciążenia związane z rejestracją pojazdu, a przy okazji także pozwoliły oszczędzić na przelewach do starostwa. Nietrudno zgadnąć, że prawie żadna z tych zmian nie weszła jeszcze w życie, więc 2021 nie będzie od strony formalnej ani finansowej absolutnie żadnym przełomem.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

To, ile trzeba będzie zapłacić za rejestrację, zależy od kilku czynników.

  • Maksymalna kwota może wynieść 1176 złotych.
  • Zwykle płaci się za rejestrację 180 złotych, ale to nie jest najniższa z możliwych kwot.

A teraz trzeba przyjrzeć się poszczególnym częściom tych kwot.

Samochód kupiony w Polsce

W tym przypadku sytuacja jest w miarę prosta.

  • Za nowy dowód, naklejkę i znaki legalizacyjne płaci się 85 złotych. Większość tej kwoty to cena samego dowodu. Cały czas czekamy na wprowadzenie przepisów, które pozwolą zrezygnować z naklejki na szybę, która niczego nie rozwiązuje, tylko zwiększa koszty.
  • 13,50 trzeba zapłacić za wydanie pozwolenia czasowego, zwanego tymczasowym dowodem albo po prostu szmacianką z racji kiepskiej jakości papieru, na którym jest ono drukowane. Takie pozwolenie obowiązuje do chwili odbioru pełnego dowodu albo do daty określonej w pozwoleniu (30 dni).
  • Bardziej skomplikowana sytuacja to same tablice. Można zamówić indywidualne za 1000 złotych albo skorzystać ze zwykłych (80 zł). W przypadku motocykli tablice kosztują 40, a motorowerów – 30 złotych.

Co się tyczy tablic rejestracyjnych: za ich wydanie nie trzeba płacić, jeśli mogą one pozostać niezmienione, a taka sytuacja zachodzi, jeśli nowy właściciel rejestrowałby pojazd w tym samym urzędzie, w którym już auto jest zarejestrowane. I od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. Otóż jeżeli dotychczasowe tablice są uszkodzone lub nieczytelne, wówczas należy je wymienić (można też zarejestrować samochód, a tablicę zamienić jako wtórnik – 40 złotych od sztuki plus naklejki i znaki legalizacyjne).

Ile kosztuje rejestracja samochodu z zagranicy?

W przypadku samochodu sprowadzonego z krajów UE zmiana jest niewielka, bo trzeba do podstawowych kosztów rejestracji zgodnych z opisem wyżej, doliczyć jeszcze 75 złotych za wydanie niewyobrażalnie istotnego dokumentu, czyli karty pojazdu (tak, też czekamy, aż się ją ciśnie w kąt razem z naklejką na szybę, bo tam jej miejsce).

Sumaryczny koszt rejestracji wynosi 256 złotych, przy czym oczywiście tutaj trzeba wcześniej zapłacić akcyzę i przegląd wstępny.

Auta z salonu i spoza UE

W przypadku samochodów z salonu homologowanych WE ze świadectwem zgodności – trzeba zapłacić tyle samo, co za rejestracje auta zagranicznego, przy czym tym razem już ten obowiązek może wziąć na siebie dealer.

Jeśli natomiast chodzi o samochód z krajów poza Unią Europejską, nie zmienia się kwota za rejestrację, ale przybywa pobocznych procedur, które należy wykonać (i potwierdzić), żeby urząd w ogóle mógł przystąpić do procedury rejestracyjnej.

Pamiętaj o najważniejszym

Samochody z zagranicy przed rejestracją muszą przejść dodatkowy przegląd, żeby zostały dopuszczone do ruchu. Zresztą sprawdzenie warto wykonać również przy autach krajowych, bo czasem okazuje się, że nawet rejestracja nie jest taka, jaka powinna i wtedy trzeba zagłębić się w dokumenty, żeby odkryć, gdzie tkwi problem.

- Advertisment -

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie wówczas na terenie współczesnego Jaworzna kształtuje się trwałe osadnictwo,...

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....