REKLAMA

OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W związku z tym jego zakres jest identyczny w każdej firmie ubezpieczeniowej. Nie oznacza to jednak, że cena polisy zawsze będzie taka sama! Poszczególne oferty mogą się między sobą różnić nawet o kilkaset złotych. Sprawdź 5 sposobów na to, by płacić mniej za kolejne OC!

1.     Zapłać raz a mniej

Możliwości opłacenia polisy OC są dwie: płatność ratalna lub całości za jednym razem. Ta pierwsza wydaje się zdecydowanie korzystniejsza ze względu na brak konieczności poniesienia wysokich jednorazowych kosztów. Jednak ostatecznie wiąże się to z opłaceniem wyższej sumy – po zsumowaniu wszystkich rat może się okazać, że kierowca zapłacił za OC nawet kilkaset złotych więcej. Warto więc, zamiast rozkładać płatność na kilkanaście mniejszych, przez cały rok odkładać pieniądze na jedną dużą składkę.

2.     Obserwuj promocje

Ubezpieczyciele często przyciągają do siebie nowych klientów różnego rodzaju promocjami – np. za kupno polisy online czy „dorzucaniem” dodatkowego ubezpieczenia w gratisie (Assistance, pakietu szybowego etc.). Dotyczy to szczególnie tych mniej popularnych firm. Zamiast trzymać się kurczowo jednego największego ubezpieczyciela, warto sprawdzać oferty konkurencji!

3.     Porównuj oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli

Można powiedzieć, że to absolutna podstawa znalezienia najkorzystniejszej polisy. Proces jest jednak żmudny i wymaga dużej ilości czasu. Bez względu na to, czy kierowca zdecyduje się przeglądać wszystkie oferty w sieci, czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czy odwiedzać biura ubezpieczeniowe, straci na tym co najmniej kilka godzin. A że ubezpieczycieli jest kilkunastu, to i kilka dni. Prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora OC – np. na stronie https://najtaniejonline.pl/. Wystarczy dostęp do internetu i kilka minut na wypełnienie formularza, by za jednym razem otrzymać zestawienie nawet kilkudziesięciu ofert.

4.     Dla młodych taniej z drugim właścicielem

Młodzi lub niedoświadczeni kierowcy muszą liczyć się z otrzymaniem zwyżki na OC „na dzień dobry” – właśnie za brak odpowiedniego doświadczenia za kierownicą. W oczach ubezpieczycieli oznacza ono bowiem wysokie prawdopodobieństwo szkodowości (czy to związanej z bardziej brawurową jazdą, czy większym ryzykiem popełnienia błędu). Jest jednak możliwość skorzystania ze zniżek innego, doświadczonego i bezszkodowego kierowcy – np. członka rodziny. Wystarczy ustanowić go drugim właścicielem samochodu (lub głównym, a siebie współwłaścicielem).

5.     Wybierz odpowiedni samochód

Rodzaj pojazdu ma duży wpływ na wysokość OC. Wyższą składkę zapłacą właściciele pojazdów o dużej pojemności silnika (szybsza jazda oznacza spowodowanie większych szkód), starszej daty (ryzyko awarii w trakcie jazdy) czy nawet konkretnych modeli (na podstawie bazy szkód generowane są raporty informujące o tym, kierowcy których aut najczęściej powodują kolizje).

Na cenę polisy OC wpływa naprawdę wiele czynników – przede wszystkim warto więc odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez agenta czy wyświetlane przez porównywarkę ubezpieczeń. To na ich podstawie szacowane jest ryzyko spowodowania szkody, a tym samym – wysokość składki. Ominięcie jednego pytania może wiązać się z nieświadomym pominięciem możliwości uzyskania zniżki!