REKLAMA

Fotowoltaika na południu Polski. Czy inwestycja we własną elektrownię się tutaj opłaci?

Powszechnie znany jest fakt, że instalacja fotowoltaiczna nie wyprodukuje nam odpowiedniej ilości prądu bez dobrego nasłonecznienia. Jednak wbrew pozorom kraje z dużą ilością słońca, takie jak Grecja czy Włochy, są rejonami mało sprzyjającymi wysokiej efektywności paneli słonecznych. Dlaczego tak jest i jak więc w tym kryterium wypada często zachmurzona, nieco ponura Polska i jej najbardziej nasłonecznione rejony? Odpowiedź może być dla niektórych zaskoczeniem.

Warto na początek wyjaśnić, że przez stopień nasłonecznienia powinniśmy rozumieć natężenie promieniowania słonecznego w określonym czasie i na określonym obszarze, a przedstawiane jest ono za pomocą jednostki wyrażonej w kilowatogodzinach (kWh), przypadających na metr kwadratowy. Dla wielu osób, w tym również entuzjastów zielonej energii, oczywistą zależnością jest – im wyższy stopień nasłonecznienia, tym więcej energii elektrycznej wyprodukują nam panele fotowoltaiczne. Nic bardziej mylnego! Skrajność nie jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem, a potwierdzają to zebrane na przestrzeni wielu lat i ciągle aktualizowane obserwacje oraz ograniczone technologiczne uwarunkowania wszystkich komponentów instalacji fotowoltaicznej.

Włochy, Grecja czy Hiszpania to kraje niemal bezwietrzne, obfitujące w Słońce i wysokie temperatury. Kraje, na które nasza często zachmurzona Polska nierzadko spogląda z zazdrością i które jedynie wydają się być idealnym miejscem do pozyskiwania dużych ilości energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych. Jednak długotrwała ekspozycja komponentów instalacji fotowoltaicznej na wysokie temperatury powoduje ich przegrzewanie, co wpływa na spadek wydajności komponentów i zmniejszanie skali produkcji energii elektrycznej. A co bardzo ciekawe, najwyższą wydajność instalacji fotowoltaicznych w Europie odnotowuje się w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, czyli państwach o umiarkowanym klimacie – takim, w jakim znajduje się również Polska.

Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi około 900-1100 kWh/m2, dzięki czemu z 1m2 paneli słonecznych w ciągu roku możemy otrzymać od 110 do nawet 150 kWh wytworzonej mocy. Wyprodukowana w takich warunkach energia w zupełności wystarczy na pokrycie bieżącego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, a niewykorzystaną energię odesłaną do sieci energetycznej będzie można odebrać choćby zimą, kiedy nasłonecznienie jest u nas najsłabsze.

Stopień nasłonecznienia w Polsce jest zależny od lokalizacji i zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, najwięcej energii ze Słońca uzyskamy właśnie na południu Polski, gdzie w okolicach Rzeszowa sięga ono nawet 1351 kWh/m2 w sezonie letnim. Nieco niższe wartości osiąga już Tarnów, jednak mimo wszystko w ostatnich latach odnotowano tam roczną produkcję z 1kWp instalacji PV na poziomie 1084 kWh! Nieco wietrzna pogoda i czasowe zachmurzenia nie przeszkadzają w otrzymywaniu zadowalających uzysków, a wręcz chronią komponenty przed spadkiem efektywności.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce za pomocą dobrodziejstwa OZE, jakim jest fotowoltaika, jest wysoce opłacalna, a jej popularność i dynamika rozwoju nie spoczywają na laurach, lecz ciągle poszerzają swoją ekspansję w naszym kraju – z roku na rok operatorzy sieci energetycznych odnotowują ogromne wzrosty przyłączeń instalacji fotowoltaicznych do sieci. Rozwój ten wynika nie tylko z rosnących problemów klimatycznych, mających swoje źródło m.in. w energetyce konwencjonalnej, ale przede wszystkim z potrzeby uwolnienia się od ciągle i bezlitośnie rosnących cen prądu oraz zyskania niezależności od sieci energetycznych. Inwestycja w fotowoltaikę może nam zapewnić oszczędność i własny prąd na długie lata.

Istnieje wiele opcji pozyskania środków finansowych na budowę własnej elektrowni słonecznej, a swoje zapotrzebowanie na moc paneli można oszacować samemu, korzystając z prostego i przejrzystego kalkulatora cen prądu. Na rynku funkcjonują tysiące firm zajmujących się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferujących korzystne ceny i warunki instalacji. Decydując, czy dana oferta montażu instalacji fotowoltaicznej jest korzystna, należy pamiętać o wyborze firmy z odpowiednim doświadczeniem, wiedzą i zapleczem sprzętowym, ponieważ źle zamontowana instalacja może kosztować z czasem zbyt wiele. Warto stawiać na jakość!

Artykuł sponsorowany. Więcej można się dowiedzieć na https://stiloenergy.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki