REKLAMA

Aby otrzymać kredyt, należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. I choć każdy bank przyjął nieco inne kryteria oceny zdolności kredytowej, sposoby na jej poprawę są niemal zawsze takie same. Przedstawiamy te, które w najlepszy sposób mogą podnieść zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

Pewniejsze źródło dochodów

Banki oceniają źródło, z którego pochodzą dochody kredytobiorcy. W znakomitej większości są to środki z pracy zarobkowej, świadczonej na podstawie różnorodnych umów. W praktyce może być o umowa zlecenie lub umowa o dzieło, które jednak dają małe szanse na uzyskanie kredytu, a już na pewno kredytu hipotecznego.

O wiele lepsze perspektywy otwiera umowa o pracę, jednak ta powinna być zawarta na czas nieokreślony. Jeżeli więc zależy nam na pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, dobrze jest poczekać ze złożeniem wniosku na moment, gdy będziemy mogli przedstawić w banku umowę o pracę na czas nieoznaczony. Czasami może okazać się konieczna zmiana miejsca zatrudnienia na takie, które zaoferuje nam umowę o pracę.

Większe dochody

Zaciągając kredyt, bank musi mieć pewność, że otrzyma zwrot pożyczonego kapitału wraz z odsetkami. Zapewnieniem tym są właśnie dochody kredytobiorcy, które powinny być jak najwyższe. Bank bierze też pod uwagę przeciętne koszty utrzymania, zatem inne będą oczekiwane dochody mieszkańca stolicy, a inne mieszkańca mniejszej miejscowości. Niemniej jednak konieczne wydaje się uzyskiwanie miesięcznych dochodów w wartości powyżej minimalnej krajowej. W jaki sposób zwiększyć dochody?

Może to zrobić na dwa sposoby: albo poprosić szefa o podwyżkę, albo poszukać nowej, lepiej płatnej pracy. Niestety, druga opcja może wiązać się z otrzymaniem umowy o pracę na czas określony, a umowę na czas nieoznaczony możemy otrzymać dopiero po 33 miesiącach, czyli po blisko trzech latach. Dlatego też warto poprosić o podwyżkę, która powinna być nie premią jednorazową, a stałym dodatkiem do pensji.

Lepsza historia kredytowa

Żaden bank nie chce być tym pierwszym, który udzieli kredytu. Dlatego też myśląc o jakimkolwiek kredycie, a już z całą pewnością o kredycie mieszkaniowym, konieczne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. W praktyce oznacza to, że potencjalny kredytobiorca powinien zaciągnąć przynajmniej jeden lub dwa kredyty, nawet takie o niskiej wartości.

Nie trzeba jednak robić tego bezpośrednio w banku — wystarczy kupić jakiś sprzęt na raty, które oczywiście będziemy regularnie spłacać. Zakup na raty jest tak naprawdę utajnionym kredytem, który jest rejestrowany w odpowiednich bazach.

Nawet jeśli będzie trzeba finalnie zapłacić nieco więcej (koszt odsetek lub ubezpieczenia dodatkowego), zakup na raty znacznie poprawi naszą historię kredytową, przez co zwiększy też naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy jednak, że wymaga to czasu — raty można spłacać przez kilka miesięcy, jednak zwykle czasem minimalnym jest pół roku.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/nasz-blog/