REKLAMA

Opieka osób starszych to usługa coraz bardziej popularna w większości krajów Europy Zachodniej. Trudno się zresztą dziwić – społeczeństwa europejskie starzeją się w szybkim tempie, zaś współczesny styl życia często uniemożliwia dorosłym dzieciom należyte dbanie o potrzeby nie do końca już sprawnych rodziców. Z tego właśnie powodu zawód opiekunki w Niemczech cieszy się z roku na rok niesłabnącym zainteresowaniem.

Opieka nad seniorami – przyszłościowy zawód dla odpowiedzialnych

Opieka seniora zdążyła już zyskać sobie na polskim rynku pracy ugruntowaną pozycję. Osoby pragnące sprawdzić się jako opiekunka osób starszych Niemcy mają możliwość wyboru stabilnego, godnego zaufania pracodawcy, który zapewni im nie tylko atrakcyjne zatrudnienie w samych Niemczech, ale także transport oraz pomoc wykwalifikowanych konsultantów. Wszystko to sprawia, że decyzja o wyjeździe za granicę okazuje się łatwiejsza niż kiedykolwiek przedtem.

Jakie kryteria należy spełniać, aby móc podjąć pracę jako opiekunka osób starszych? Firmowi rekruterzy oczekują od kandydatki przede wszystkim doświadczenia (choćby i niewielkiego!) w opiece nad seniorem. Jeśli zatem zdarzyło się nam w przeszłości sprawować pieczę nad chorym krewnym albo np. angażować w wolontariat na rzecz hospicjum, z pewnością legitymujemy się już wystarczającymi umiejętnościami, aby myśleć o pracy takiej jak opieka Niemcy. A nawet jeżeli nie, to… jeszcze nic straconego! Konsultant firmy doradzi nam, w jaki sposób zdobyć niezbędne doświadczenie, aby móc następnie postarać się o legalną i dobrze płatną pracę w Niemczech.

Kolejny istotny wymóg to znajomość języka niemieckiego. Okaże się niezbędna zarówno w komunikacji z naszym przyszłym podopiecznym i jego rodziną, jak i w warunkach codziennego życia za granicą. Nie oznacza to oczywiście, że musimy od pierwszego dnia pobytu władać niemieckim perfekcyjnie. Poszczególne oferty pracy kierowane są do osób o różnorodnych kompetencjach językowych – wiąże się to przeważnie z długością planowanego pobytu, a także z wysokością wynagrodzenia. Warto bowiem zdać sobie sprawę, iż osoby znające język na poziomie zaawansowanym zarobią na zleceniu średnio o 60% więcej niż pozostali.

Opiekunka do osoby starszej musi również odznaczać się ponadprzeciętną odpowiedzialnością. Takiej cechy nie zdoła w pełni zweryfikować nawet najdłuższa rozmowa kwalifikacyjna, pracodawcy pozostaje więc liczyć na rozsądek osoby zatrudnianej. Przed wyjazdem powinna ona odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czy akceptuje wszelkie wymogi pracy jako opiekunka osób starszych Niemcy. Spodziewane korzyści powinny utwierdzić ją w przekonaniu, że wyjazd za granicę to dobra decyzja.

Prawa i obowiązki opiekunek w Niemczech

Zatrudnienie w charakterze opiekunki do osoby starszej odbywa się w zgodzie z prawem polskim, niemieckim i europejskim. Dzięki temu nie trzeba się martwić ani o legalność pracy, ani o bezpieczeństwo zatrudnienia. Zleceniodawca zapewnia ponadto ubezpieczenie zdrowotne, a także wsparcie przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Kandydatki na opiekunki mogą również spodziewać się pomocy w nauce języka niemieckiego. Najnowszym trendem usprawniającym tę edukację są kursy internetowe, dostępne dla wszystkich chętnych. Przygotowano je specjalnie z myślą o osobach wyjeżdżających do pracy w opiece, zawierają zatem głównie materiał językowy ułatwiający codzienną komunikację. Po przejściu całego kursu posiadamy już niezłe wyobrażenie o niemieckich realiach życia.

Jakich obowiązków należałoby się spodziewać podczas opieki nad seniorem? W głównej mierze będzie to zależało od stanu zdrowia  podopiecznego. Osoby sprawne fizycznie i umysłowo docenią przede wszystkim nasze towarzystwo i wesołe usposobienie, dzięki którym przestaną cierpieć z powodu samotności. Seniorzy leżący będą z kolei wymagać intensywniejszej pomocy w zakresie pielęgnacji i samoobsługi.

Warunki pracy zostaną nam przedstawione już na etapie wyboru zlecenia. Nie musimy się więc martwić, że otrzymamy zadanie, które z jakiegoś powodu przerastałoby nasze umiejętności.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Moja mama jeździ jako opiekunka do Niemiec z Promedica24. Pracowała jako pielęgniarka w kraju, ale wolała jednak wyjechać bo za granicą znacznie lepiej się zarabia. Początkowo się trochę bała bo języka nie znała, ale to nie był problem, bo z firmy zapewniają kurs i z tłumacza w telefonie umie korzystać. Teraz już całkiem dobrze sobie radzi i dostaje coraz lepiej płatne zlecenia, bo często robi wnuczce prezenty i pomogła nam w remoncie kuchni. Jedynie ta rozłąka jest dość uciążliwa.