piątek, 26 kwietnia, 2024

Szybki test antygenowy – jak działa i czemu warto go zrobić?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneSzybki test antygenowy - jak działa i czemu warto go zrobić?

Szybki test antygenowy – jak działa i czemu warto go zrobić?

- Advertisement -

Kluczowe sytuacje, w których testy antygenowe API Covid-Rapid Antigen pomogą pokonać epidemię  

 

Testy antygenowe zmieniły przebieg pandemii. Kiedy pojawiły się na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz w karetkach, znacznie przyspieszyły diagnostykę. Nie dość, że ułatwiły podejmowanie decyzji o tym, na jaki oddział transportować pacjenta, to poprawiły również funkcjonowanie służb medycznych i ich komfort pracy. 

TestujCOVID.pl to miejsce, w którym medycy zamawiają testy w hurtowych ilościach. Dlaczego? Ponieważ testy antygenowe pozwalają wykryć osoby, które są w decydującej fazie choroby i zarażają.

 

Jak działają testy antygenowe?

Istnieją różne testy. Wynik testu API Covid-Rapid Antigen otrzymamy w mniej niż 15 minut, i to z pobraniem. Wymaz pobierany jest płytko z nosa cienką wymazówką. To ważna informacja, ponieważ są na rynku testy, które trzeba pobierać głęboko z nosogardzieli, co pacjenci oceniają jako mało przyjemne. 

Po wzięciu wymazu z nosa, wymazówkę wkładamy do probówki ze specjalnym płynem, dzięki któremu kwasy nukleinowe oddzielają się od wacika. Kilka kropel powstałego roztworu wlewamy na kasetkę w specjalnie oznaczone okienko i czekamy. Dwie kreski świadczą o tym, że wynik jest pozytywny i powinniśmy się izolować.

Dlaczego testy antygenowe są stosowane dopiero od jesieni 2020 roku? 

Dopiero jesienią 2020 roku zostały wyprodukowane wiarygodne testy antygenowe II generacji. Wykazują czułość już na poziomie ponad 90%, co stawia je pod tym względem niemal na równi w porównaniu z testem diagnostycznym qRT-PCR. Taka czułość połączona z wywiadem lekarskim dotyczącym ewentualnych objawów albo kontaktów z chorą osobą powoduje, że wynik można uznać za wysoce prawdopodobny. I rzeczywiście – odkąd są stosowane testy antygenowe rzadziej słyszy się o tym, że całe oddziały szpitalne zostały poddane kwarantannie. W szpitalach i przychodniach jest też znacznie bezpieczniej.  

 

Jak można zamówić testy antygenowe? 

Medycy mają możliwość zamówienia testów antygenowych przez stronę TestujCOVID.pl. Pracodawcy mogą o to poprosić lekarzy zakładowych, a pacjenci zgłosić taką prośbę lekarzom rodzinnym. Testy antygenowe to wyrób medyczny. Oprócz przeprowadzenia testów ważny jest wywiad lekarski oraz nadzór nad sposobem ich wykonania. Dlaczego? Otacza nas wiele enzymów, które potrafią zniszczyć koronawirusa. Może tak się stać np., gdy dotkniemy wymazówką nosa. 

 

Dlaczego każdy z nas powinien często zgłaszać się na wykonanie testów antygenowych?

Testem diagnostycznym jest qRT-PCR. Test antygenowy jest testem przesiewowym.  Miejscem wykonania qRT-PCR jest laboratorium, a sama procedura, choć skomplikowana, potrafi wykazać nawet niewielkie ilości genomu wirusa. Test antygenowy wykrywa białko wirusa (nie genom). W momencie, gdy tego białka jest najwięcej w naszym organizmie, wtedy też najbardziej zarażamy. Jednak, żeby test antygenowy mógł wykryć to białko, musi się ono namnożyć. 

Kluczowe sytuacje, kiedy test antygenowy jest niezbędny 

  1. Jesteś lekko przeziębiony i zastanawiasz się, czy iść do pracy. 
  2. Chcesz się umówić na cytologię kontrolną, ale od czasu do czasu kaszlesz.
  3. Bolą Cię stawy i jesteś lekko rozbity, a przed Tobą służbowa podróż samochodem. 
  4. Opiekunka do dziecka zgłasza, że jest przeziębiona. 
  5. Spotkałeś się z osobą, która właśnie przechodzi koronawirusa. 
  6. Masz już pełne objawy: nagła utrata węchu i smaku, bóle kości, ogólne zmęczenie, męczący kaszel. 

Ta i wiele podobnych sytuacji to ważna informacja o naszej sytuacji – można szybko i łatwo się zbadać, a warto to zrobić, by mieć pewność. 80% społeczeństwa przechodzi test na koronawirusa bardzo łagodnie. Objawy wyglądają niewinnie. Byłyby takie, gdyby nie fakt, że z łatwością można zarazić sąsiada, ciocię, ekspedientkę w sklepie, lekarza, babcię, tatę i oni mogą już mieć mniej szczęścia. U nich koronawirus może wywołać ten najgroźniejszy objaw – ostrą niewydolność oddechową. W trwającej epidemii, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, troszczymy się nie tylko o siebie, ale o osoby obok. 

Minister Zdrowia zrównał testy antygenowe z testami qRT-PCR. Oznacza to, że wynik dodatni w teście antygenowym jest już wiarygodną podstawą stwierdzającą chorobę COVID-19.

 

Co wiemy o koronawirusie? 

Wirus SARS-CoV-2 to groźniejsza mutacja SARS-CoV-1, który wywołał epidemię w 2003 roku. Same koronawirusy są wśród ludzi od setek lat. Nie wszystkie są dla nas groźne i ludzkie organizmy nauczyły się je zwalczać. Najbardziej niebezpieczne są ich nowe mutacje. Jako ludzkość musimy nabyć na nie odporności. Pomogą w tym szczepienia. Sam SARS-CoV-2 jednak nie zniknie. Prawdopodobnie trzeba będzie również, tak jak w przypadku grypy, ponawiać szczepienia. Testy antygenowe zostaną więc z nami na dłużej. Pomogą w szybkiej i wiarygodnej diagnozie. 

Na TestujCOVID.pl uruchamiamy sekcję: „Szkolenia”. Tu dowiesz się więcej o tym, jak koronawirus jest zbudowany i czym różnią się poszczególne testy. Piszemy tu też o tym, dlaczego wirusy mutują i dlaczego zwykłe mycie rąk chroni przed dalszym przenoszeniem wirusa. 

undefined

- Advertisment -

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał złodzieja

Jaworznicki dzielnicowy, będąc już po służbie, zatrzymał w sklepie złodzieja alkoholu. Ujęty na gorącym uczynku 34-latek został ukarany mandatem. Będący po służbie dzielnicowy, starszy sierżant...

Służby interweniowały w dwóch zdarzeniach drogowych

Straż Pożarna brała udział w działaniach ratowniczych w dwóch poważnych zdarzeniach drogowych z dnia 24 kwietnia. Karetki przewiozły uczestników do szpitala. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy...

Przerwa w dostawie wody 26 kwietnia 2024

Wodociągi Jaworzno informują przerwach w dostawie wody 26 kwietnia, które są wynikiem konieczności przeprowadzenia prac eksploatacyjno-remontowych przez pracowników spółki. Wody nie będzie 26 kwietnia od...