REKLAMA

Według WHO co roku dokonuje się 40-50 milionów aborcji na całym świecie. Te liczby mogą być jeszcze wyższe, jeśli uwzględni się zabiegi wykonywane w podziemiu. Na obniżenie tej statystyki ma wpływ jedynie powszechny dostęp do skutecznej antykoncepcji. W przypadku braku dostępu do środków zapobiegających ciąży, jedynym sposobem na uchronienie się przed urodzeniem niechcianego dziecka jest aborcja. Na wczesnym etapie ciąży rozwiązaniem są tabletki wczesnoporonne. Jaki jest sposób ich działania?

Czym są tabletki wczesnoporonne?

Tabletki poronne to preparaty, które po przyjęciu przez kobietę wywołują poronienie ciąży w pierwszych tygodniach jej trwania. Oficjalne dane PAP mówią, że środki o takim działaniu wykazują 98% skuteczność do 6 tygodnia ciąży i 95% do 9 tygodnia ciąży.

Środki o działaniu wczesnoporonnym nie są tym samym, co tzw. tabletka po. Preparaty takie jak EllaOne mają na celu zapobieganie zapłodnieniu, a w przypadku połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, nie wywołują poronienia. Tabletki wczesnoporonne zażyte przed zapłodnieniem nie powstrzymają tego procesu i jednocześnie nie usuną ciąży.

Tabletki wczesnoporonne – substancje czynne

W tabletkach wczesnoporonnych wykorzystuje się jedną lub dwie substancje czynne. Preparaty zawierające mizoprostol wykazują skuteczność na poziomie 85%. Według WHO stosowanie tabletek z tej grupy znajduje uzasadnienie w przypadku braku dostępu do środków, które zawierają dwie substancje czynne.

Zestawy wczesnoporonne zawierające mizoprostol i mifepristone są skuteczne w przypadku 90-95% ciąż. Mifepristone przyjmuje się jako pierwszy, a następnie po 24-48 godzinach należy przyjąć pigułkę mizoprostolu. Jest to najskuteczniejsza metoda aborcji farmakologicznej. Rekomenduje ją między innymi Planned Parenthod oraz American Collage of Obstetricians and Gynecologists. Dodatkowo tabletki poronne z mifepristone i mizoprostolem są zatwierdzone przez FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków). Są to środki o najmniejszej liczbie skutków ubocznych

Działanie tabletek wczesnoporonnych

Sposób działania tabletek wczesnoporonnych zależy od ich składu. Mifepristone blokuje wytwarzanie estrogenu niezbędnego do podtrzymania ciąży. Mizoprostol powoduje rozluźnienie i zgładzenie szyjki macicy, czego skutkiem są skurcze, wywołujące wydalenie ciąży. Przyjęcie obu substancji przez kobietę uniemożliwia dalszy rozwój zarodka i ułatwia dokonanie aborcji.

Jeżeli stosuje się jedynie mizoprostol zawarty w preparacie Cytotec lub Arthrotec (lek na stawy), ciąża może utrzymać się, pomimo przyjęcia preparatu zgodnie z zaleceniami. W takim przypadku możliwe jest bezpieczne powtórzenie aborcji zestawem zawierającym mifepristone i mizoprostol.

Jak przebiega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna powoduje skurcze macicy i kilkugodzinne krwawienie o dużym nasileniu, a następnie słabsze krwawienie trwające kilka kolejnych dni. Intensywność krwawienia jest kwestią indywidualną. Zwykle skurcze i krew pojawiają się po 2-4 godzinach od przyjęcia mizoprostolu, jednak zdarza się, że wydalanie ciąży rozpoczyna się po kilku dniach.

Skurcze mają nasilenie od umiarkowanego do dużego. Najmocniejszy ból kobieta odczuwa, gdy ciąża jest wydalana. W celu złagodzenia bólu dozwolone jest stosowanie środków zawierających ibuprofen i kodeinę. Oba preparaty przyjmuje się zgodnie z zaleceniami na ulotce. Jeśli skurcze wciąż są zbyt silne, ból dodatkowo złagodzi:

 • założenie luźnego ubrania,
 • ułożenie się na wygodnym materacu i przyjęcie pozycji embrionalnej,
 • położenie ciepłego kompresu lub termoforu w dolnej części brzucha.

W trakcie aborcji farmakologicznej zabronione jest stosowanie tamponów. Ilość wydalanej krwi i ewentualnych skrzepów powinno się kontrolować za pomocą podpasek. Powinny to być podpaski wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, najlepiej w większym rozmiarze. Zbyt małe i cienkie podpaski nie zapewniają wystarczającego komfortu w trakcie wydalania ciąży.

Stosowanie tabletek wczesnoporonnych w domu

Aborcję farmakologiczną można przeprowadzić bezpiecznie we własnym domu. Liczba skutków ubocznych związanych z procedurą jest znikoma, dlatego przed przyjęciem tabletek wczesnoporonnych nie wymaga się obowiązkowej konsultacji lekarskiej. Jeżeli kobieta z różnych przyczyn obawia się rozmowy z lekarzem, może sięgnąć po bezpieczny zestaw do aborcji farmakologicznej na własną rękę.

Ewentualne zgłoszenie się do szpitala lub gabinetu ginekologicznego nie będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi. W przypadku przyjmowania mizoprostolu podjęzykowo, lekarz nie jest w stanie rozpoznać, czy doszło do samoistnego poronienia, czy też kobieta zażyła tabletki wczesnoporonne. Jeśli mizoprostol zastosowano dopochwowo, przez około 48 godzin możliwe jest zauważenie nierozpuszczonej, białej otoczki z tabletki podczas badania ginekologicznego.

O bezpieczeństwie stosowania tabletek wczesnoporonnych w domu świadczą dane zebrane w Wielkiej Brytanii, gdzie ze względu na pandemię umożliwiono kobietom dokonanie aborcji farmakologicznej bez odbywania wizyty w klinice. Od tego czasu liczba poważnych powikłań zdrowotnych spadła u kobiet usuwających ciążę aż o 2/3 (źródło: Dane Department of Health and Social Care). Krótki czas oczekiwania na przesyłkę tabletek do domu sprawia, że ryzyko powikłań medycznych po zabiegu jest o wiele niższe niż w przypadku, gdy kobieta oczekuje na dostępność terminu wizyty w klinice.

„Osobiście uważam to za bardzo frustrujące, że potrzebowaliśmy pandemii, aby ponownie ocenić, w jaki sposób usługi aborcyjne powinny być świadczone” – tak zmiany w dostępie do aborcji farmakologicznej w UK oceniła Katherine O’Brien, zastępczyni dyrektora ds. komunikacji i kampanii w British Pregnancy Advisory Service. Aaron Flaherty z National Unplanned Pregnancy Advisory Service stwierdził natomiast, że „Przyjmując tabletki w domu, osoby nie muszą także brać urlopu ani szukać opieki nad dziećmi. Mogą zrobić aborcję, kiedy jest to dla nich najwygodniejsze”.

Skutki uboczne zastosowania tabletek wczesnoporonnych

U większości kobiet aborcja farmakologiczna przebiega podobnie jak poronienie samoistne na wczesnym etapie ciąży. Normalnymi objawami udanej aborcji są:

 • zawroty głowy,
 • nudności, wymioty i/lub biegunka,
 • ból głowy,
 • zimne poty,
 • uderzenia gorąca,
 • osłabienie,
 • ból brzucha,
 • krwawienie o różnym stopniu nasilenia.

Większość z tych objawów powinna ustąpić w ciągu doby od zastosowania mizoprostolu.

Wsród niepokojących objawów aborcji farmakologicznej wymienia się:

 • nasilone bóle podbrzusza trwające kilka dni po zabiegu,
 • pojawienie się wysokiej gorączki,
 • zapach „zgnilizny” z pochwy,
 • krwotok.

Takie objawy mogą sugerować, że tabletki wczesnoporonne zastosowano w przypadku ciąży pozamacicznej lub że nie doszło do wydalenia wszystkich tkanek z macicy. W obu przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej.

Aborcja farmakologiczna a test ciążowy

Skuteczność aborcji farmakologicznej można sprawdzić na 3 sposoby. Najszybszym z nich jest wizyta u ginekologa i wykonanie USG. Kontrolne USG daje 100% pewności, że mifepristone i mizoprostol zadziałały. Ze względu na brak zaufania do lekarzy ze strony kobiet stosujących tabletki wczesnoporonne, wizytę może zastąpić wykonanie testu ciążowego z moczu lub krwi.

Test płytkowy lub paskowy wykonywany z moczu aż w 66% przypadków daje wynik pozytywny przez co najmniej 14 dni od aborcji. Wiarygodny test można przeprowadzić dopiero po 3-4 tygodniach. Test beta-HCG z krwi również daje wynik pozytywny po udanej aborcji, jednak umożliwia wykrycie spadku stężenia hormonu. Jeśli badanie wykona się dwukrotnie w odstępie 1-2 dni i poziom HCG będzie się obniżać, jest to znak, że ciąża została wydalona.

Gdzie kupić tabletki wczesnoporonne?

Zestaw tabletek wczesnoporonnych, zawierający tabletkę mifepristone i 30 tabletek leku Cytotec, jest stosowany w klinikach aborcyjnych na całym świecie. Wysoką skuteczność i bezpieczeństwo aborcji farmakologicznej zapewnia sięganie po preparaty w oryginalnym opakowaniu z ulotkami przetłumaczonymi na język polski.

Do każdego zamówienia na tabletki poronne sklep dołącza instrukcję krok po kroku, jak je zażyć, oraz zapewnia wsparcie telefoniczne prywatnego lekarza.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki