REKLAMA

Kiedy myślimy o pożyczkach, to do głowy przychodzą nam zwykle firmy oferujące tego typu usługi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją również pożyczki prywatne, na które wciąż znajduje się mnóstwo chętnych, którzy potrzebują szybkiego przypływu gotówki na obecne zobowiązania. Na czym polegają pożyczki prywatne i czy w ogóle są bezpieczne? Czy zadłużanie się u osób prywatnych, to proszenie się o problemy i nieprzyjemności?

Co to są pożyczki prywatne?

Pożyczki tego typu w przeciwieństwie do tych, które oferowane są nam przez banki lub instytucje pozabankowe – udzielane są przez osoby prywatne. Plusem takiego rozwiązania z pewnością jest fakt, że nie musimy martwić się o naszą historię kredytową, wpisy w BIK, czy jakiekolwiek inne zasady, które mogą obowiązywać nas podczas zapożyczania się u zarejestrowanych podmiotów. Prywatne osoby, które oferują nam możliwość wzięcia pożyczki, prawdopodobnie nie będą interesowały się takimi informacjami na nasz temat. Dlatego pojawia się pytanie – czy takie pożyczki są bezpieczne?

W internecie często możemy natknąć się na ogłoszenia ludzi, którzy oferują nam takie usługi oraz na ogłoszenia ludzi, którzy takich właśnie usług poszukują. Z racji, że są to pożyczki prywatne, które nie są uregulowane prawnie – musimy zastanowić się, czy warto ryzykować, pożyczając pieniądze od zupełnie obcej nam osoby. Co nią kieruje, jeśli jest gotowa pożyczyć nam dużą sumę na dogodnych dla nas warunkach? Czy gdzieś tutaj znajduje się haczyk?

Pożyczki prywatne – warto czy lepiej wybrać inną opcję?

Jedyne pożyczki od osób prywatnych, które mogą się sprawdzić, to te od rodziny i najbliższych znajomych. Wtedy możemy mieć największą pewność, że nie zostaniemy oszukani. Jeśli zaś chodzi o przypadkowo znalezione w sieci ogłoszenia – warto wcześniej się zastanowić i dobrze przemyśleć, czy chcemy ściągać na siebie ewentualne problemy. Pożyczki prywatne są szczególnie kuszące dla osób, które potrzebują pieniędzy w trybie natychmiastowym, a nie są w stanie otrzymać ich od banków oraz innych instytucji ze względu na problemy w spłacie i niejasną historię kredytową. 

Co może nas spotkać, jeśli postanowimy pożyczyć pieniądze od nieznajomej osoby? Do najczęstszych problemów należy wyłudzenie naszych danych osobowych i sprzedanie ich dalej lub ewentualne zaciąganie na nas innych zobowiązańogromne odsetki ustalone przez pożyczkodawcęnie mówiąc już o przejmowaniu dóbr, a tym bardziej opłatach za windykację, jeśli nie będziemy spłacać takiej pożyczki w terminie.

Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się pożyczyć pieniądze od obcej osoby, warto zawsze spisać umowę, poznać dane osobowe pożyczkodawcy oraz pod żadnym pozorem nie uiszczać żadnej opłaty wstępnej, którą stosują niektóre nieuczciwe osoby.