Sprawcy porwania 30-letniego mieszkańca Jaworzna zatrzymani. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach zatrzymali 4 osoby zamieszane w sprawę, którym grozi do 15 lat więzienia.

REKLAMA

Do samego porwania doszło 23-24 grudnia ubiegłego roku. 30-letni mieszkaniec Jaworzna został podstępem zwabiony na parking jednego z jaworznickich marketów. Miał spotkać się ze znaną mu 25-letnia kobietą. Jak się okazało, ta na miejscu nie pojawiła się sama: towarzyszył jej 28-latek, mieszkaniec Żor, który, grożąc 30-latkowi przedmiotem przypominającym broń, kazał mu wsiąść do swojego samochodu. Następnie sprawcy zażądali od niego 25 tysięcy złotych.

Po wymuszeniu przekazania pieniędzy, przestępcy uprowadzili 30-latka, wywożąc go do Krakowa. Tam zmusili mężczyznę do wybrania z bankomatu i przekazania 5 tys. zł. Następnie dwójka sprawców, powołując się na znajomość wśród Czeczenów, oraz będąc w towarzystwie jednego z nich, zażądali od porwanego kolejnej kwoty – tym razem 60 tys. zł. Jaworznianin został uwolniony dopiero następnego dnia rano – porywacze dali mu kilka dni na zorganizowanie brakujących pieniędzy.

Śledczy ustalili, że jeden z porywaczy, mężczyzna z Żor, chcąc uregulować swoje zobowiązania, temat wymuszenia „przekazał” dwóm innym mężczyzno, w tym wspomnianemu obywatelowi Rosji z Czeczeni. 30-latek i 26-latek przygotowywali się już do ponownego porwania jaworznianina, plany te jednak zostały udaremnione przez funkcjonariuszy policji.

Funkcjonariusze rozpoczęli od zatrzymania 25-letniej kobiety i mieszkańca Żor. W zatrzymaniu mężczyzny wzięli udział policyjni kontrterroryści z Katowic. Następnie w Rzeszowie i Krakowie zatrzymano dwóch pozostałych mężczyzna, 30- i 26-latka. Jeden z nich próbował uciec policjantom, zeskakując z dachu kamienicy, jednak funkcjonariusze byli przygotowani na taką ewentualność, zatrzymując ostatecznie uciekiniera.

 

Czwórka przestępców została tymczasowo aresztowana przez sąd na 3 miesiące. Wszystkim grozi 15 lat więzienia. Policjantom udało się odzyskać część pieniędzy, zabranych przez sprawców 30-latkowi z Jaworzna.

Sprawą od grudnia 2020 roku zajmowali się policjanci z Sekcji do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

foto: KWP Katowice

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement