REKLAMA

Wielu Polaków boryka się z zadłużeniami. Utrata pracy, pogorszenie sytuacji czy niespodziewany wydatek potrafią zrujnować domowy budżet i zmusić do zaciągnięcia zobowiązania. Niestety często kończy się to wpadnięciem w spiralę długów przez nierozsądne gospodarowanie budżetem. Jak to wygląda w Polsce, a jak w innych krajach UE?

Jak wygląda zadłużenie statystycznego Polaka?

Istnieją pewne statystyki prowadzone przez bazy dłużników, które mówią o tym, jak zadłużają się Polacy. Dostępny raport opracowany przez BIK i BIG InfoMonitor ujawnia, że pod koniec roku 2018 zadłużenie Polaków wynosiło 74 mld złotych, a większość tych pieniędzy została pożyczona przez płeć męską. Wynika z tego, że kobiety rzadziej się zadłużają i rozsądniej zarządzają domowym budżetem. W raporcie znajdują się również informacje o tym, skąd to wynika. Najczęstszą przyczyną jest brak posiadania oszczędności.

Przyczyny zaciągania kredytów

Z raportów wynika, że obywatele Polski zaciągają zobowiązania zazwyczaj na sfinansowanie dużego wydatku lub spłatę zadłużeń. Krajowy Rejestr Długów zlecił przeprowadzenie raportu, z którego można się dowiedzieć, skąd Polacy pożyczają pieniądze. Wynika z niego, że najczęściej posiadają długi względem banków. Aż 81% zadłużeń pochodzi właśnie z instytucji bankowych. Jedynie 2% jest z firm pozabankowych. Może to jednak wynikać z tego, iż większość pożyczek to chwilówki, czyli niewielkie kwoty z krótkim okresem spłaty.

Jak wyjść z długów?

Osoba zadłużona z pewnością nie powinna bagatelizować problemu i zwlekać ze spłatą zobowiązań, gdyż może to doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, np. egzekucji komorniczej. Regularne spłacanie jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Czasami jednak może się zdarzyć, że osoba zadłużona nie poradzi sobie ze spłatą. Wówczas należy reagować jeszcze zanim upłynie jej termin. Istnieje bowiem kilka możliwości na dogadanie się z instytucją. Jednym z nich jest złożenie wniosku o rozłożenie długu na wygodne w spłacie raty. Można też poprosić o konsolidację zadłużenia lub skorzystać ze źródeł finansowania i przeznaczyć je na spłatę zaległości.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z oferty instytucji pozabankowych. Oferują one często takie produkty jak pożyczka dla zadłużonych, dzięki której klient może pozwolić sobie na spłacenie długów i dostosowanie raty do swoich możliwości finansowych. Firmy pożyczkowe nie podchodzą tak restrykcyjnie do interesantów jak banki, więc pożyczkę mogą uzyskać nawet osoby z niekorzystną historią kredytową.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki