Śląscy terytorialsi uczcili pamięć ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego
ps. „Wawelberg”. Przedstawiciele 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali hołd swojemu patronowi
w rocznicę Jego śmierci. 

REKLAMA

Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o Niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków. 

– Wawelberg łączy idee i pokazuje jakie duże znaczenia ma terytorialność żołnierzy. Wykorzystał on bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności. – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. 

Przedstawiciele 13 ŚBOT pojechali do Warszawy by tam zapalić znicze i złożyć wieniec na grobie swojego patrona.

– O naszym patronie i Jego dokonaniach staramy się pamiętać na co dzień, wdrażamy w życie i szkolenia Jego idee i pomysły. W tym dniu szczególnie chcemy mu oddać cześć i niejako podziękować w ten sposób za to, jakim cały czas jest dla nas wzorem – podkreśla szeregowy Magdalena Dróżdż. 

Najważniejszym zadaniem jakie wykonała Grupa Wawelberga była akcja „Mosty”. To od niej zaczęło się III Powstanie Śląskie. Do wykonania zadania przystąpiono w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. W ramach akcji zniszczono 7 mostów na najważniejszych liniach kolejowych, na dwóch poważnie uszkodzono tory, a także częściowo zniszczono łączność pomiędzy Górnym Śląskiem, a Republiką Weimarską. W sumie Grupy Destrukcyjnej zniszczyły ok. 50 mostów i mostków, 3 dworce kolejowe, 4 pałace niemieckich magnatów, kilkaset metrów torów kolejowych oraz kilka zakładów przemysłowych. Efektem powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.

Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch
II powstania śląskiego.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w  została utworzona w styczniu 2018 roku, obecnie służy w niej ponad 1 400 żołnierzy. 

źródło: WOT

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki