Bloki energetyczne w Jaworznie będą pracować do końca 2025 – 2028 roku?

TAURON_Wytwarzanie_Siedziba_Elektrownia Jaworzno III

Tauron Wytwarzanie podjał warunkową uchwałę, że bloki energetyczne w Jaworznie będą pracować do końca 2025 roku.

REKLAMA

Chodzi o bloki Elektrowni Jaworzno III nr 1-2, 4 oraz 6.
Wszystkie bloki w Elektrowni Jaworzno II.

Dwa bloki w Jaworznie lub Łagiszy, mogą działać do 2028 roku, jeśli otrzymają wsparcie z rynku mocy informuje biznesalert.pl.

Spółka podkreśla jednak warunkowy charakter uchwały.

„To oznacza, że ewentualne wykonanie tej uchwały zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim przyszłej opłacalności pracy poszczególnych jednostek wytwórczych, uzależnionej od nowych, możliwych do wdrożenia mechanizmów pomocowych” – wyjaśniła w środę rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera.

– Podjęta przez zarząd spółkę Wytwarzanie uchwała jest uchwałą warunkową, co oznacza że jej ewentualne wykonanie uzależnione jest od szeregu czynników, w tym przede wszystkim przyszłej opłacalności pracy poszczególnych jednostek wytwórczych, która uzależniona jest od nowych możliwych do wdrożenia mechanizmów pomocowych. Zgodnie z unijnymi regulacjami, trwa proces wygaszania najstarszych i najmniej efektywnych bloków węglowych. W związku z obecnymi trendami, spółka Wytwarzanie musi prowadzić złożone analizy biznesowe ukierunkowane na opracowanie wielowariantowego planu działań transformacyjnych uwzględniającego założenia Nowego Europejskiego Zielonego Ładu, a także Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy Tauron Wytwarzanie. – Spółka bierze pod uwagę przede wszystkim wzrost opłat za emisję CO2, którego koszt emisji sięgnął ostatnio 40 euro za tonę. Wspomniane analizy to konsekwencja polityki energetycznej prowadzonej przez Unię Europejską, a także braku możliwości finansowania inwestycji w technologie węglowe. Rozpatrywane warianty uwzględniają planowane kierunki transformacji energetyki, ze szczególnym naciskiem na rosnąca ilość energii wytwarzanej z OZE oraz rolę gazu i kogeneracji, jako koniecznej technologii przejściowej. Celem analiz jest opracowanie strategii dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Niezwykle istotnym aspektem prowadzonych prac jest również minimalizacja negatywnych kosztów społecznych związanych z ograniczeniem produkcji energii w blokach węglowych. W Tauronie prowadzone są rozmowy ze stroną społeczną, by korzystając z dostępnych źródeł finansowania, stworzyć jak najbardziej efektywne narzędzia osłonowe dla pracowników.

Tauron może wyłączyć węgiel do 2025-35 roku. Ostateczna decyzja zależy od wsparcia

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

3 KOMENTARZE

    • Dobrze by było ale do takiego rozwiązania trudno przekonać ludzi, zawsze znajdzie się grupka dyletantów, protestantów piszących protesty i petycje. Pozatym nie wiem jak w czasach gospodarki obiegu zamkniętego EU patrzy na nowe instalacje do spalania śmieci. Spalarnia śmieci miała powstać w zakładach chemicznych w Oświęcimiu i z tego co wiem zrezygnowali z tych planów. Problemem też było to że ludzie bali się znaczącego wzrostu ruchu ciężarówek dowożących śmieci do zakładu.